HASTA HAKLARI

HASTA HAKLARI

 1. Refakatçiler hastane kurallarına uymalıdır, ihlali halinde, ilgili kişinin refakat durumu kabul edilmeyecektir.
 2. Refakatçiler (hekim ve hemşire direktifleri dışında) hastaya yönelik herhangi bir uygulama yapmamalıdır.
 3. Refakatçiler hastaneye ait eşya malzemeleri düzenli ve temiz tutmalıdır. Hastane malına zarar veren refakatçi / ziyaretçi, zararı karşılamakla sorumludur.
 4. Sizlere huzurlu bir ortam sağlanabilmesi için, hasta ve yakınlarının; hasta odası ve servis koridorlarında yüksek sesle konuşmaması, gürültü yapmaması şarttır. Ayrıca odalarınızda bulunan televizyonları başkalarını rahatsız etmeyecek şekilde kullanılması; doktor vizit saatlerinde ve saat 22.00 den sonra kapatılması gerekmektedir.
 5. Refakatçiler ilgili hekim ya da hemşire istemi dışında, hastalarını hastane dışına çıkarmamalı veya yatağını değiştirmemelidir. 
 6. Refakatçiler hasta odalarında yüksek sesle konuşmamalı, çalışanları ve diğer hastaları rahatsız etmemelidirler.
 7. Refakatçi değişimlerinden servis hemşireleri haberdar edilmelidir.
 8. Hastalar İle İlgili herhangi bir sorun olduğu zaman, refakatçilerin hemşireye haber vermeleri gerekmektedir.

Hastanemiz yiyecek-içecek hizmetleri, yatan hasta/refakatçi yemekleri ve giriş katı kafeteryamızda verilmektedir.

Yatan Hasta Yemek Servisi

Yemek servisi hasta odalarına kat garsonları tarafından yapılmaktadır. Diyet uzmanınız, beslenmeniz ve yemek ile ilgili sorunlarınızda en yakın danışmanınızdır. Hasta diyetleri, doktor ve diyetisyenlerimiz tarafından önerilen menüler üzerinden kişinin hastalık durumu ve kişisel tercihlerine göre hazırlanır. Dışarıdan yemek getirilmesi kesinlikle yasaktır. Refakatçiler için de yemek servisimiz bulunmaktadır.

Kafeterya hizmetleri

Giriş katında bulunan kafeteryamızda pastane ürünleri, hazır ürünler(bisküvi, kek, çikolata vb.), tost vb. yiyecekler yanında çay, kahve çeşitleri, asitli içecekler, ayran, süt, meyve suları servis edilmektedir.

Hastanemizde kablosuz(wireless) internet hizmeti sunulmaktadır. 

İnternet hizmetinden yararlanmak istemeniz durumunda hasta danışmanlarımızı bilgilendirmeniz yeterli olacaktır

Hastanemizin -1. katında dini vecibelerinizi yerine getirebileceğiniz mescidimiz bulunmaktadır. 

Mescidimizde dini vecibelerinizi yerine getirirken yardımcı olabilecek tesbih, baş örtüsü vb. malzemeleri bulabilirsiniz.

Hastanemizin Acil kapısına 20 m uzaklıkta açık otoparkı bulunmaktadır. 
Dilerseniz hastane önünde "Valet Parking" hizmetinden de yararlanabilirsiniz. 
Otopark ile herhangi bir sorunla karşılaşırsanız Güvenlik görevlilerimiz sizlere yardımcı olacaktır.

Güvenliğiniz için hastanemiz içinde ve dışında 24 saat güvenlik görevlisi bulundurulmaktadır. Ayrıca hastane içini tamamen görüntüleyebilecek kapasite ve sayıda güvenlik kamerası bulunmaktadır. 

Güvenlik görevlilerimiz, hastane içine sokulan tüm paketlerin kontrol etmek, yönetimin kararı doğrultusunda hastane içinde kimlik kontrolü yapmakla yükümlüdür. 

Hastane içinde güvenliğimiz olmasına rağmen sizlerden; Kişisel eşya, değerli evrak ve belgelerinizi sahipsiz bırakmamanızı önemle rica ederiz. 

Güvenlik görevlilerimize hastane içinde bulunan belirli noktalardan(Giriş, Acil vs.) ulaşabilirsiniz.

 1. Hastanız bizim misafirimiz olup hastanemizde ziyaretçilerini kabul etmek için değil tedavi olmak için yatmaktadır. Bu nedenle aşağıda belirtilen kurallara uymanız bizim için değil hastanız için önem taşımaktadır:
 2. Hastanenin yoğun bakım ünitesinin kendi oluşturduğu ziyaret politikası vardır. Buna uyulması zorunludur. Genel Yoğun Bakım Ünitesi Ziyaret Saatleri 12:00-13:00 saatleri arasındadır.
 3. Hasta ziyareti bir defada iki kişi ile sınırlı olup, bu hastanın sağlığı açısından büyük önem taşımaktadır.
 4. Tüm hastalarımızın yanında sadece bir kişi refakatçi kalabilir. Ziyaret Saatleri Her Gün 12:00-14:00 ve 20:00-22:00 arasındadır. Hasta odalarında, refakatçi dahil olmak üzere aynı anda 3 kişi bulunması konusunda hemşire ve güvenlik görevlilerine yardımcı olacağınıza inanıyoruz.
 5. Hastaya dışarıdan yiyecek içecek getirilmesi sakıncalıdır.
 6. Hasta ziyaretine küçük çocukların getirilmesi hasta ve çocukların sağlığı açısından uygun olmadığı için yasaktır.
 7. Hastanın sağlığı açısından ziyarete temiz giysilerle gelinmesi önemlidir.
 8. Ziyaretçiler hastane içinde tütün ve alkollü içecekler kullanamaz. Kullananlar hakkında yasal hükümler uygulanacaktır.
 9. Ziyarete gelirken hastaya kitap, dergi, gazete, hijyenik bakım ürünleri (kolonya, kağıt peçete, kağıt havlu), çocuklara zararsız oyuncaklar dışında hediye getirilmemesine özen gösterilmesi rica olunur.

Hastalarımızın görüşlerini ve sorunlarını dinleyip çözümler üreten bölümümüzdür. Hasta İlişkileri bölümümüz, tüm bildirimleri değerlendirerek hizmet ve bakım kalitesini artırmak için yöntemler geliştirmektedir. 

Hastalarımızdan gelen tüm bildirimler mutlaka sonuca bağlanır ve bildirimi yapan hasta/hasta yakınlarına konu ile ilgili geridönüş yapılır. 

Tüm teşekkür ve olumlu bildirimler ismini belirttiğiniz herkesle ve ilgili yöneticileriyle paylaşılır. 

Her türlü şikayet yada olumsuz bildirimlerinizi Hasta İlişkileri bölümümüze iletebilir ve kendilerinden belirttiğiniz durum ile ilgili çözüme yönelik geridönüş bekleyebilirsiniz. 

Görüş ve önerilerinizi paylaşmak için onerileriniz@meydanhastanesi.com adresine e-mail gönderebilir, posta adresimize mektup gönderebilir, hastanemizde ki bekleme noktalarında bulunan anket formlarını doldurabilir, ilgililerle yüzyüze görüşme talep edebilir, ya da telefon yoluyla Hasta İlişkileri personelimiz ile görüşme yapabilirsiniz. Hasta İlişkileri Bölümü'müze 0 242 226 03 03 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz.

* Hastalarımızın şikâyetleri dikkate alınarak, şikâyet mekanizmasının başlatılması, gözden geçirilmesi, sonuçlandırılması ile sonuçtan haberdar edilmesi hakkı vardır. 
* Hastalarımızın 6023 sayılı kanun gereğince ilgili meslek kuruluşları ve mahkemelere başvuru hakkı saklı kalmak koşulu ile kuruluşumuzun, hasta haklarına ilişkin şikâyetlerini öncelikle kuruluşun Hasta İlişkileri Yetkilisi'ne bildirme hakkı vardır. 
* Hasta hukuki hakları içinde yargıya başvurma hakkına sahiptir.

Şikayet bildiriminde bulunmak için tıklayıınız.

* Bedeli ödendiği ve sağlanabildiği takdirde, agoni halindeki hastamız için, hastamızın kanunen yetkili temsilcisinin, hastanın dini ihtiyaçlarına göre telkin ve dua etmek üzere bir din adamını getirme hakkı vardır. 

* Kurum hizmetlerinde aksamalara sebebiyet vermemek, başkalarını rahatsız etmemek ve sağlık personelleri tarafından düzenlenip yürütülen tıbbi tedaviye hiç bir şekilde müdahalede bulunmamak şartı ile hastalarımızın kendilerine özgü kıyafetleri giyme ve inançlarıyla ilgili görev ve/veya sembolleri kullanma, sosyal ve psikolojik destek alma, refakatçi bulundurma ve ziyaretçi kabul etme hakkı vardır. 

* Hastalarımızın dini vecibelerini yerine getirebilmeleri amacı ile hastanemizde ibadethane bulunmaktadır. 

* Farklı dine mensup hastalarımızın din adamı talep etmesi durumunda Hasta İlişkileri Yetkilisi?ne haber verilir ve ilgili ülkenin konsolosluğu ile irtibata geçilmesi sağlanır.

* Tüm hasta ve yakınlarının kurumumuzda güvenli ortam içinde olmayı bekleme ve bunu isteme hakları vardır. Kurumumuz hasta ve yakınlarının can ve mal güvenliklerinin korunması ve sağlanması için gerekli tedbirleri almaktadır. 

* Hasta ve yakını, hastanede kaldığı sure içinde hastanenin Genel Güvenlik Prosedürü'ne bağlı olarak bilgi alma hakkına sahiptir. 

* Deprem ve yangın durumlarında yapılacaklar hakkında hazırlanan bilgi broşürleri (Koruma ve Genel Güvenlik Planı, Yangın Güvenlik Planı, Acil Eylem Planı), hasta ve yakınlarına Hasta ve Hasta Yakınlarının Hakları ve Sorumlulukları kitapçığı ile birlikte hasta danışmanları tarafından verilir ve sözel olarak da bilgilendirilir. 

* Yeni doğum yapan ve küçük çocuğu olan aileler, çocuklarının korunması ile ilgili olarak Bebek ve Çocuk Güvenliğinin Sağlanması(Pembe Kod) Prosedürü doğrultusunda bilgi alma hakkına sahiptir. 

* Hastalarımız bedelini ödemek koşulu ile gerek duyduklarında, kuruluşumuz tarafından sağlanan güvenlik dışında ek korunma talebinde bulunma hakkına sahiptir.

* Hastalarımızın sağlanan hizmet karşılığında ödeyeceği bedellerin açık ve detaylı bir faturasını isteme ve alma hakkı vardır. 

* Hastalarımız tıbbi kayıtlarında bulunan ve gerçeğe uymayan hastalık ve tedavi işlemi ile ilgili verilerin düzeltilmesini, tamamlanmasını ve açıklanmasını talep etme hakkına sahiptir. 

* Muayene ve tedavi sırasında hastaya yardımcı olmak üzere; hastanın sağlık durumunun gerektirdiği ölçüde ve tedaviden sorumlu hekimin uygun görmesine bağlı olarak hastalarımızın refakatçi bulundurma hakkı vardır. 

* Hastalarımız sağlık kurumundan taburcu edildiklerinde tanıları, tedavileri ve bakımlarını içeren yazılı bir özet alma ve isteme hakkına sahiptir.

* Kuruluşumuza başvuran her birey, fiziksel, düşünsel ve sosyal özellikleri ne olursa olsun, var olan tanı, tedavi ve rehabilitasyon olanaklarından en üst düzeyde yararlanma hakkına sahiptir. 

* Hastalarımız hekimini ve/veya sağlık kurumunu seçme ve tedavinin herhangi bir evresinde değiştirme hakkına sahiptir. Hastamız, kuruluşumuz ya da kuruluşumuzun anlaşmalı olduğu bir merkezde tanı ya da tedavi sürecindeyken, başka bir kuruluşta işlemlerinin devam etmesini talep edebilir. 

* Hastalarımız talebini yazılı olarak bildirdiğinde, o ana dek durumuyla ilgili tıbbi kayıtlar hastanın bizzat kendisine ya da işlemlerinin devam edeceği yeni kuruluşa, hastanemiz Tıbbi Kayıt ve Arşiv Birimi tarafından en acil biçimde gönderilecektir. Gerek duyulması durumunda, kuruluşumuz yetkili hekimi yeni kuruluşa sözel olarak da bilgi vermekle yükümlüdür. 

* Kuruluşumuz ve anlaşmalı olduğu kuruluşlardaki sağlık görevlileri, hastamıza tıp uygulama kural ve ilkelerine aykırı ya da aldatıcı nitelikte tanı ve tedavi uygulayamazlar.

* Doğabilecek olumsuz sonuçların sorumluluğu hastaya ait olmak üzere; hastanın kendisine uygulanması planlanan veya uygulanmakta olan tıbbi girişimi, tedaviyi reddetme veya durdurma hakkı vardır. 

* Tedavinin uygulanmamasından doğacak sonuçlar hastaya/kanuni temsilcisine/yakınlarına hekim tarafından anlatılır ve anlaşıldığına dair yazılı bir belge alınır. 

* Hastanın tedaviyi belgeli olarak reddetmesi halinde kurumumuzla ilişiği kesilir. 

* Daha önce tedaviyi reddeden bir hastanın kurumumuza tekrar başvurması halinde, gerekli tıbbi bakım ve tedaviyi alma hakkı vardır. Kurumumuzda görevli personel, hastanın önceki reddi konusunda yakınma ve imada bulunamaz.

* Hastamızın kendi talebi ve ek ödemeyi kabul etmesi halinde, başka bir uzman tarafından konsültasyon yapılmasını isteme hakları vardır. Ancak konsültasyon sonucunda önerilen tedavi, hastanın hekimi ile görüş birliğine varıldığında, hastanın bulunduğu sağlık kuruluşu personeli tarafından uygulanır.

* Hastalarımızın kuruluşumuzda ilişkide bulunduğu tüm görevlilerin kimlikleri ve mesleki sorumluluklarını bilme hakkı vardır. 

* Hastalarımızın, kendisine sağlık hizmeti verecek olan personeli seçme ve tedavisi ile ilgilenen hekimi değiştirme hakkı vardır.

*Hastamız tıbbi ve yasal zorunluluklar dışında, hastalığı ile ilgili bir ölüm ya da önemli yan etki riski, iyileşme ile ilgili problemler ve sonuçta elde edilecek başarı şansı gibi konularda mümkün olan bilgilendirme yapıldıktan sonra, tedavisi ile ilgili alınacak kararlara katılma hakkına sahiptir. Hastamız bu hakkı kullandığında, yapılacak rutin işlemleri de kabul etmiş sayılır. 

*Hastamızın yasal temsilcisinin onayının gerektiği ve önerilen girişimin acil olduğu, hastaya derhal müdahale edilmediği takdirde hayatı veya hayati organlarından birisi tehdit altına girecek bir durum söz konusu ise ve eğer temsilcinin onayı zamanında alınamıyorsa, tıbbi girişim yapılabilir. 

*Hastanın iradesini beyan etmesinin mümkün olmadığı ve acilen tıbbi girişim yapılması gereken durumlarda, daha önceden bu girişimi reddettiğini gösteren bir açıklaması yoksa hastanın onayı varsayılarak girişim yapılabilir. 

*Yasal temsilcinin onay vermeyi reddettiği durumda, hekim veya diğer sağlık personelinin görüşü girişimin hastayı ilgilendirdiği yolunda ise, karar mahkemeye ya da hakem heyeti benzeri bir görev birimine bırakılmalıdır. 

*Hastalarımızın eğitim ve araştırmalara katılımında gönüllülük esastır.

* Hastaların mahremiyetine saygı gösterilmesi esastır. Hasta mahremiyetinin korunmasını açıkça talep edebilir. Her türlü tıbbi müdahale, hastanın mahremiyetine saygı gösterilmek suretiyle yürütülür. 

* Hastalarımız hekimleriyle görüşme ve muayene edilme aşamalarında, yeterli görsel ve işitsel gizlilik sağlayacak bir ortamda bulunmayı isteme hakkına sahiptir. 

* Hastalarımızın muayenesi sırasında odalarda mevcut bulunan perdeler kapatılarak görsel gizlilik sağlanır. 

* Hastanın tedavisi ile doğrudan ilgili olmayan kimselerin tıbbi müdahale sırasında hasta yanında bulunmasına izin verilmez. Ancak, tıbben sakınca olmayan hallerde hastanın yanında bir yakınının bulunmasına izin verilebilir. 

* Hastalarımızın tanı, tedavi ve bakımı için gerekli olmadıkça ve hasta izin vermedikçe hastanın özel ve aile hayatına müdahale edilmez. 

* Hastanın sağlık durumu, tıbbi durumu, tanısı, tedavisi, kimlik bilgileri ve kişiye özel diğer tüm bilgiler ölümden sonra bile gizli olarak korunur. 

* Hastaya ait tüm bilgiler, yalnızca hastanın açık izni veya mahkemenin kesin isteği üzerine açıklanabilir. Hastanın tedavisi ile ilgili diğer sağlık personeline ihtiyaç söz konusu olduğunda hastanın onayı olduğu varsayılarak davranılır. 

* Hastalarımız kişilik ve kültür değerlerine uygun bir şekilde ve ortamda, bireysel saygınlığı korunarak, saygılı, nazik, şefkatli ve güler yüzlü bir ortamda tetkik yaptırma, tanı öğrenme ve tedavi olma hakkına sahiptir. 

* Kuruluşumuzun hiçbir çalışanı, hastalarımızla tartışma hakkına sahip değildir. Her aşamada, çözülemeyen her türlü sorun kuruluşumuzun ilkelerine ve var olan yasalara uygun biçimde çözümlenecektir.

* Hastalarımızın kendileri ya da yasal vasileri kanalı ile tanı ve tedavinin tüm sürecinde kendisine uygulanacak tıbbi işlemleri, bunların faydaları ve muhtemel sakıncaları, alternatif tıbbi müdahale yöntemleri, tedavinin kabul edilmemesi halinde ortaya çıkabilecek muhtemel sonuçları ve tedavinin gidişi konularında bilgi edinme hakkına sahiptir. 

* Hastalarımız tanı ve tedavilerinin her aşamasında kendilerine ait dosyalara bakma ve Medikal Direktörlük onayı doğrultusunda bir kopyasını alma hakkına sahiptir. Tıbbi gereklilik olmadığı ve hasta izin vermediği sürece, hangi gerekçeyle olursa olsun, kendisi ile ilgili özel ve aile yaşamına ilişkin bilgi edinilemez. 

* Hastalarımızın hastalığı ile ilgili bilgiler, tıbbi terimler mümkün olduğunca kullanılmadan ve hastanın ruhi durumuna uygun ve nazik bir ifade ile verilir. Resmi dili anlamayan bir hastanın hastalığı ile ilgili bilgiler ise, hastanın kendi talebi üzerine bulabildiği ve bedeli ödendiği takdirde çevirmen aracılığı ile verilir.

* Hastalarımız kendilerine uygulanacak hastane kural ve uygulamaları, sağlık hizmetlerinden nasıl faydalanabileceği konularında bilgi edinme hakkına sahiptir. 

* Sağlık kuruluşları hastaları bilgilendirmek amacı ile hastaların kolayca ulaşabileceği uygun yerlere bilgilendirici pano, broşür ve işaretler bulundurmak zorundadır. 

* Hastalarımız organ nakli ya da deneysel araştırma gibi uygulamalarda ülkenin yasa ve yönetmelikleri çerçevesinde hareket etme hakkına sahiptir. Organ nakli gibi tedavi olanağı sağlayacak kaynakların kısıtlı olduğu durumlarda, hizmetten yararlanacak hastanın seçimi tıbbi ölçütlere göre ve 2238 sayılı Organ ve Doku Alınması, Saklanması ve Nakli Hakkında Kanun'a uygun olarak yapılır. 

* Hastalarımız, arzu ettiklerinde koruyucu sağlık hizmetleri konusuna (ana- çocuk sağlığı, veremle savaş, sıtma ile savaş, bulaşıcı hastalıklarla mücadele, çevre sağlığı gibi) ya da kuruluşumuzda merkez olarak etkinlik gösteren tüm alanlarda (epilepsi merkezi, hipertansiyon merkezi, beyin-damar hastalıkları merkezi, meme hastalıkları merkezi gibi) danışman hekimlerimizden ücretsiz bilgi alma hakkına sahiptir. 

* Hastaların bedeni ve ruhi durumları dikkate alınarak, hangi işlemin neden ve nasıl yapıldığı, yapılacağı ve bekletilmeleri söz konusu ise bekletilmenin sebepleri konusunda gerekli ve yeterli bilgi verilir. 

* Tüm hasta ve yakınları her türlü hizmetten dil, din, ırk ve cinsiyet ayrımı gözetmeksizin eşit düzeyde faydalanabilmektedir.