TIBBİ BÖLÜMLERİMİZ

TIBBİ BÖLÜMLERİMİZ

Kulak Burun Boğaz

Hastanemiz Kulak – Burun – Boğaz Hastalıkları Baş ve Boyun Cerrahisi Kliniğinde günümüz koşullarını takip eden modern tedavi yöntemleri uygulanabilmektedir.

Kulak Hastalıkları

 •     Dış Kulak Yolu ve Kulak Kepçesi Hastalıkları:

Kulak kiri, dış kulak yolu iltihabı, dış kulak yolu kitle ve tümörleri, kulak kepçesi kitleleri. v.b. gibi hastalıklar tedavi edilebilmektedir.

 •     Orta Kulak Hastalıkları:

Akut orta kulak iltihapları, orta kulakta sıvı birikmeleri ve cerrahi tedavileri, kronik orta kulak iltihapları operasyonları ve kulak zarı deliği operasyonları, orta kulak tümörleri ve cerrahisi tedavileri yapılmaktadır.

 •     İç Kulak Hastalıkları:

İşitme kayıpları ve tedavileri, baş dönmesi nedenleri ve tedavileri yapılabilmektedir. Ameliyathanemizde kullandığımız üst model mikroskop cihazımız ile kulak zarı ameliyatları,kulağa tüp takılması ameliyatları, kronik orta kulak ve kolesteatom cerrahileri yapılabilmektedir.

Burun ve Sinüs Hastalıkları

 •     Burun Eğriliği ve Cerrahisi:

Kapalı ve açık tekniklerle burun eğrili cerrahisi septoplasti operasyonu ve estetik ve fonksiyonel amaçlı septorinoplasti operasyonları rutinde en sık yapılan ameliyatlarımızdandır.

 •     Burun Eti Büyümesi ve Tedavisi:

Konka hipertrofisi adı verdiğimiz burun eti büyümesi ameliyathanemizde bulunan radyofrekans cihazımız ile tedavi edilebilmektedir.

 •     Sinüs Hastalıkları ve Tedavisi:

Akut sinüzitte uygun medikal tedavi uzman hekimlerimizce sağlanmaktadır. Kronik sinüzit tedavisinde uygulanan Endoskopik Sinüs Cerrahisi ameliyathanemiz koşullarında gelişmiş endovizyon sistemlerimiz ve açılı endoskoplarımızla sıklıkla yapılan operasyonlarımızdandır.

Boğaz Hastalıkları

 •     Bademcik ve Geniz Eti Problemleri:

KBB pratiğinde en sık görülen geniz eti ve bademcik hastalıkları tedavisi ve cerrahisi hastanemizde uzman hekimlerimizce başarı ile yapılabilmektedir. Bademcik ameliyatında kullanılan farklı teknikler ameliyathane koşullarımızda uygun hastalara yapılabilmektedir.

 •     Ses Hastalıkları:

Günlük iletişimimizi sağlayan sesimizin problemleri ve hastalıklarının tedavisi başarı ile yapılabilmektedir.

Baş ve Boyun Cerrahisi

 •     Gırtlak Hastalıkları ve Tedavisi:

Toplumda giderek artan sıklıkta ortaya çıkmakta olan gırtlak (larenks) hastalıkları tedavisi hastanemizde başarı ile yapılabilmektedir. Larenks tümörü tedavisinde uygulanan kapalı ve açık cerrahiler uygun hastaya göre yapılabilmektedir.

 •     Tiroid Hastalıkları ve Tedavisi:

Ülkemizde endemik olarak sık görülen guatr hastalığının cerrahisi servisimizde uzman hekimlerce yapılabilmektedir. Tiroidektomi ameliyatımızda hastalarımızın isteğine göre ses tellerini çalıştıran siniri gösteren monitörizasyon yöntemi yapılabilmektedir.

 •     Boyun Kitleleri ve Tedavisi:

Boynun anatomik lokalizasyonuna göre ortaya çıkan kitlelerin nedeninin araştırılması ve cerrahi tedavisi servisimizde yapılabilmektedir.

 •     Dudak ve Oral Kavite Tümörleri:

Sigara nedeni ile toplumda sık görülen dudak ve oral kavite tümörlerinin tedavisi hastanemizde yapılabilmektedir.

 •     Tükrük Bezi Hastalıkları:

Major tükrük bezleri olarak adlandırılan parotis ve submandibuler glanda ait kitle ve tümörlerinin tedavisi hastanemizde yapılabilmektedir. Hastalarımızın isteğine göre yüz sinirini gösteren moniötrizasyon yöntemi hastanemiz koşullarında yapılabilmektedir.

Facial Plastik Cerrahi Uygulamaları

Servisimizde yaş sınırlaması olmadan Kepçe Kulak Cerrahisi ve diğer kulak kepçesi cerrahileri başarı ile yapılmaktadır. Rutin pratiğimizde en sık yaptığımız Fonksiyonel ve Estetik Septorinoplasti operasyonu servisimizde uzman hekimlerimiz ve hasta görüşmelerimiz sonucunda karar verilip yapılabilmektedir. Ayrıca isteğe bağlı olarak botox ve dolgu uygulamaları yapılabilmektedir.

Hastanedmizde Horlama ve Uyku Apnesi Cerrahisi Ameliyatları Yapılabilmektedir.

Radyoloji

Günümüzün teknolojilerine sahip donanımı, doktor ve tekniker kadrosuyla mevcut radyoloji işlemlerini yapabilen gelişmiş bir tanı ve tedavi birimidir. Radyoloji Bölümümüz, doğru tanıya, her hastaya en düşük riskli ve en hızlı en uygun yöntemin özenle seçilmesi ve uygulanmasıyla varılacağına inanmaktadır.

Radyoloji Bölümümüzde Hastalıkların Tanısı ve İzlenmesinde Kullandığımız Tıbbi Görüntüleme Cihazlarımız Şunlardır:

 •     Çok detektörlü bilgisayarlı tomografi (MDBT) 
 •     Siemens Magnetom C! (Açık MR)
 •     Konvansiyonel Röntgen
 •     Dijital Mammografi ( Hastane dışı alınan hizmet )
 •     Ultrasonografi
 •     Renkli Doppler Ultrasonografi
 •     Kemik Dansitometresi (Meydan ve çallı şubelerimizden alınan hizmet )

Tüm ultrasonografi, Doppler incelemeleri ve kemik yoğunluğu ölçümleri yapılmaktadır. 

Anesteziyoloji ve Reanimasyon

Anesteziyoloji ve Reanimasyon Bölümünde, hasta bakım ve tedavi hizmeti dahilinde her türlü cerrahi girişim ve müdahaleler içinde anestezi uygulaması yapılmaktadır. Anestezi öncesi tıbbi değerlendirme uzman hekimler tarafından yapılır.

Anestezi, duyumsama yokluğudur. Genel Anestezi, geçici bilinç kaybı ile birlikte duyu fonksiyonlarının ortadan kalkmasıdır. Halk arasında anestezi yerine “Narkoz” da denilmektedir. Narkoz, anestezi ile eş anlamlı gibi görülüyor olsa da, tam bilinç kaybı olmadan, duyarlılığın ileri derecede ortadan kalkmasıyla oluşan belirgin uyuşma halidir.

Uygulanan Anestezi Çeşitleri;

 • Genel Anestezi
 • Local Anestezi
 • Bölgesel Anestezi

Anestezi Doktorunun Hastanın Sağlık Durumu ile İlgili Ameliyat Öncesi Yaptığı Değerlendirmeler;

 1.     Hastanın genel sağlık durumu, varsa hastalıkları (kronik) veya geçmişte geçirdiği hastalıkları hakkında bilgi alınmaktadır.
 2.     Kalp Damar – Akciğer başta olmak üzere anestezi açısından genel muayenesi yapılır. Riskleri belirlenir.
 3.     Alerji durumu, ilaç alerjileri değerlendirilir.
 4.     İlaç, sigara, alkol kullanımı, diğer alışkanlıkları sorulur.
 5.     Daha önce geçirdiği ameliyatlar varsa öğrenilir.
 6.     Uygulanacak anesteziye karar verilir hastaya da uygun anestezi yöntemi hakkında bilgi verilir.
 7.     Geçireceği ameliyat esnasında kullanılacak anestezi yöntemi hakkında bilgi verilir.

Cildiye (Dermatoloji)

Farklılaşan çevre şartları ile paralel olarak önem kazanan dermatolojik sorunların birçoğu uzmanları tarafından tedavi edilmediği takdirde hem sağlık hem de fiziksel ve görsel açıdan daha kötü sonuçlar yaratabilir. Dermatolojik ve kozmetik konularda bilimsel temellere dayanmayan tedavi yöntemlerinden kaçınılmalı, kesinlikle konunun uzmanlarına başvurulmalıdır.Deri Kanserlerinden sonra önemli hastalıklar arasında bulunan, mantar, akne tedavisi ve takibi, alerjik egzamalar, ben takibi gibi konularda bölümlerimizin uzmanlık alanlarıdır. Tüm hastanelerimizde oluşturulan dermatoloji ekiplerimiz özellikle deri kanserlerinin erken tanı ve tedavisine yönelik oldukça başarılı sonuçlar elde etmektedirler.

– Deri Enfeksiyonları (Mantar, bakteri enfeksiyonları ve siğiller)
– Yağ Bezi Hastalıkları (Sivilce, kepek)
– Alerjik Deri Hastalıkları
– Ürtiker (Kurdeşen)
– Rozasea (Gülleme)
– Psoriasis (Sedef Hastalığı)
– Vitiligo (Ala Hastalığı)
– Behçet Hastalığı
– Ekzemalar
– Benler
– Deri Tümörleri
– Saç Hastalıkları, Saç Dökülmesi
– Tırnak Hastalıkları, TırnakBatması
– Ağız Yaraları

Göz

Göz bölümümüz ekip ve alt yapı olarak dünyadaki tıbbi gelişmeleri yakından izleyerek uygulama imkanına sahiptir.

Çocuklarda Göz Muayenesi

Doğumdan itibaren bebeklerin ve süt çocuklarının gözlerinde kızarıklık ,çapaklanma,şaşılık,göz kapağında düşüklük,göz bebeğinde olağan dışı pırıltı ve beyazlık olması durumunda vakit kaybetmeden göz doktoruna muayene ettirilmelidir. Doğuştan göz yaşı kanalı darlık ve tıkanıklıkları çocuk 6 aylık olana dek ameliyatsız göz damlası ve masaj ile tedavi edilebilir.

Genç Erişkinde Göz Muayenesi

Her türlü baş ağrısı ve gözleri kısarak bakma sık sık arpacık çıkartma kapak kenarı kepeklenmesi görme bozukluğuna işaret eder. Hastahanemizde her türlü gözlük muayenesi kontakt lens muayenesi ve ameliyatla tedavi (Eximer Laser) Konusunda bilgilendirme yapılmaktadır.

Gözde Yaralanma, Yabancı Cisim Kaçması ve İltihaplanma

Beklemeden göz doktoruna muayene olunmalıdır. Göze kaçan cismi kendiniz çıkartmaya çalışmayınız .Göz doktoru önerisi olmadan göz damlası kullanmayınız.Yanlış ilaç kullanmak ve göze kaçan cismi çıkartmaya çalışmak göz kaybına yol açabilir.

Kırk Yaş Üzeri Göz Muayenesi

Göz hekimi başka bir şey önermemişse her yıl muayene olunmalıdır .Uzak ve yakın görme muayenesi,göz tansiyonu ölçümü katarakt ve göz dibi muayene yapılarak koruyucu önlemler alınır varsa kuruluk ve kaşınma ayrıca göz bebeği üzerine yürüyen etlerin(halk arasında kuş kanadı tıp dilinde terigium) tedavisi yapılır.

Göz Tansiyonu

Gözün iç basıncının yükselmesidir.Geç kalınmış tedavisiz vakalar körlük sebebidir.İlaçla ameliyatsız tedavi mümkündür.göz tansiyonu ilaçları devamlı kullanılmalıdır.

Katarakt

Göz merceğinin kesifleşmesidir 50 yaş üstünde her insanda değişik derecelerde vardır.olgunlaşınca tedavi cerrahi Lazer(FAKO) ile yapılır.

İç Arpacık ve Şalazion

Tedavisiz yada geç kalınmış iç arpacıklar göz kapağında kist lesirler ameliyatla temizlenip çıkartılmaları gerekir

Pterigium (Halk Dili Kuş Kanadı)

Göz bebeğinin üzerine yürüyen etler ameliyatla tamamen temizlenip doku nakli (greftleme) ile tekrarlamayacak şekilde tedavi edilmektedir.

Şeker Hastalığı ve Yüksek Tansiyonda Göz Dibi Muayenesi

Göz damarlarında kanama ve retinada bozukluklar yapar kalıcı görme bozuklukları oluşur.Hekim başka bir şey önermezse göz dibi muayenesi her yıl tekrarlanmalıdır.

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları

Çocuk Hastalıkları Bölümünde;

 •     Çocukluk çağı hastalıklarında tanı, teşhis ve tedavi,
 •     Çocuk büyüme ve gelişme takibi,
 •     Çocukluk çağı aşı uygulamaları,
 •     Yenidoğan bebek bakımı, beslenmesi ve emzirme danışmanlığı,
 •     Yenidoğan bebeklerin tarama testleri yapılmaktadır. (işitme testi, fenilketonüri ve doğuştan hipotiroidi için topuk kanı ile tarama testi, kalça çıkığı açısından fizik muayene ve kalça USG).

Aşılar Konusunda Bilinmesi Gerekenler

Yurdumuzda ve diğer ülkelerde kullanılan aşı takvimleri, uzun ve titiz çalışmalar sonucu oluşturulmuştur. Belirli bir hastalığın oluşturduğu risk, o hastalığın aşısının oluşturacağı riskten çok daha yüksektir. Bu nedenle, aşının “riskini” veya ateş, ağrı, bir takım döküntüler gibi neden olabileceği rahatsızlıkları düşünerek, aşıdan kaçınmak son derece yanlış bir tutumdur. Ancak, çocuğunuzun belli bir önemli sağlık sorunu var ise, aşı takvimini doktorunuzla birlikte tartışmalı, kendiniz bu konuda karar almaktan kaçınmalısınız. Yanlış bir uygulama olarak, bazı durumlarda aşı ertelenmekte veya iptal edilmektedir.

Aşı Uygulamasına Engel Olmaması Gereken Durumlar Şunlardır;

Eski prematürelik, yenidoğan sarılığı, ailede felç, alerji öyküsü, 38 C dereceyi geçmeyen hafif ateş, hafif soğuk algınlığı, nezle, bebekte cilt alerjileri… Daha önce yüksek ateşe bağlı havale geçiren çocuklarda da yüksek ateşe karşı gerekli önlemler alınarak, aşılama programı ertelenmemelidir. Aşı uygulamasına bağlı olarak, aşı yerinde hafif bir şişlik ve kızarıklık, bazen de çocukta ateş yükselmesi olabilir. Bu durumlara karşı doktorunuza danışarak, aşıdan sonra, çocuğun vücut ağırlığına uygun ateş düşürücü kullanılabilir.

Acil Servis

Acil rahatsızlıklarda hastalara yapılacak ilk müdahale büyük önem taşır. Hastanemizde; Acil müdahale için başvuran her hasta titizlikle değerlendirilmekte ve uzman ekipler tarafından tedavi edilmektedir. Acil servislerimiz teknik alt yapısı ve uzman hekim kadrosu ile 7/24 hizmet vermektedir.

Hastanemiz; Pek çok farklı uzman hekim ile hastalarına acil servis hizmetini, en iyi koşullarda sunmaya çalışmaktadır.

Acil Servis Bölümlerinde aile hekimliği uzmanları ve/veya acil tıp uzmanları görev yapmaktadır. Bu ekip tarafından değerlendirilen hastalarımız için tedavi sürecinde görev alabilecek diğer uzmanlık dallarından hekimler davet edilebilmektedir.

Ameliyathanelerimize kolay entegre olabilen acil ünitelerimizde; Doğru ve hızlı teşhis için laboratuvar ve radyoloji bölümlerimiz uzman kadrosu ile de Acil Servislerimize günün her saatinde destek vermektedir.

Ev ve işyerlerinde meydana gelen her türlü acil müdahale için de hizmetinizdeyiz… Yanıklarda, kanamalarda, elektrik çarpmalarında, kalp krizlerinde, bayılma, boğulma, travma ve tüm akut dahiliye rahatsızlıklarında ve diğer tüm acil hastalık durumlarında servislerimize başvurabilirsiniz.

Acil servislerimiz her yaş grubuna hizmet vermektedir. Hızlı müdahale odası, Ağır travmalı veya hayati riskin yüksek olduğu hastaların acilden girer girmez kabul edildiği CPR odasını da bünyesinde bulundurmaktadır.

Üroloji

Üroloji Nedir?

Üroloji, kadın ve erkeklerin böbrek ve idrar yolları ile erkeklerin genital sistemlerini inceleyen tıbbi branştır. Böbrekler, idrar kanalları, mesane (idrar torbası), prostat bezi, meni kanalları, idrar borusu, testisler ile ilgili her türlü rahatsızlığın tanı ve tedavisini içerir.

Üroloji, hem erişkin erkek ve kadın, hem de çocuk hastalarla ilgilenir.

Ürolojiyi ilgilendiren hastalıklar arasında: Böbrek, prostat, mesane ve testis kanserleri, böbrek taşları, idrar yolları tıkanıklığı, prostat büyümesi, iktidarsızlık, kısırlık, idrar kaçırma, idrar yollarının taşları önemli bir yer tutar. Sık görülen diğer bazı hastalıklar ise, idrar yolu iltihapları, cinsel yolla bulaşan hastalıklar, İşeme bozuklukları, idrar kaçırma, erken boşalma ve sertleşme sorunları ve , genital siğillerdir.
Ayrıca, çocuklardaki inmemiş testis (yumurtanın torbaya inmemesi), hidrosel (torbada su kesesi), varikosel, idrar deliğinin yanlış yerde olması (hipospadiyas ve epispadiyas) sayılabilir. Gece yatak ıslatma, mesaneden böbreğe idrarın geri kaçması, sünnet derisinin tüm hastalıkları ve sünnet operasyonu da ürolojinin sahasına girmektedir.

Meydan Hastanesi Üroloji bölümünde hasta odaklı yaklaşımı sayesinde hastayı dinleyen, eğiten ve çözümler üreten uzman hekimler ile hastanın özel durumu dikkate alınarak kişiye özel tedavi hizmeti sunulur.
Üroloji Bölümü Tanı/Tedavi Alanları Uyguladığımız Ameliyat Teknikleri;

 • Ameliyatlar (Böbrek, idrar yolları, mesane, prostat, testis hastalıkları)
 • Endoskopik ameliyatlar (Mesane ve prostat hastalıkları, idrar yolları taşları)
 • Erkek genital sistemi cerrahisi, genital siğiller, idrar kaçırma
 • Mikroskopik ameliyatlar: İnfertilite (Kısırlık tedavisinde)
 • Mikrovarikoselektomi
 • Mikroskopik TESE

Sünnet hakkında bilgilendirme:

Sünnetten Önce

Muayenesini yaptırmadan oğlunuzu sünnet ettirmeyiniz. Muayeneyi mutlaka bir doktora yaptırınız. Sünnet sadece kesmek değil, çocuğunuzun cinsel organı ve gelişimini değerlendirerek, aileyi yönlendirip sünnet edilmemesi gereken vakaları, 3-4 defa ameliyat gerektiren vakaları, gelişme geriliği olanları gerekli yerlere sevk ederek tedavilerin yapılmasını sağlamaktır. Sünnet, aslında cerrahi bir işlem olup, çocuklardaki tüm cerrahi işlemlerde olduğu gibi, işlemin uygun şekilde, sorunsuz yapılabilmesi, ve çocuğun olaydan en az etkilenmesini sağlamak için; genel anestezi altında (uyutularak) yapılması en sağlıklı olanıdır. Eğer lokal anestezi (penisin iğne ile uyuşturulması) şeklinde yapılacaksa, çocuğun sünnete anne baba tarafından çok iyi hazırlanması gereklidir.

Hazırlık

Oğlunuz ile sünnet hakkında konuşma yaparken dikkatli olunuz. Korkutucu şeyler söylenmesine izin vermeyiniz. Çocuğa asla yalan söylemeyiniz. Kesmek, kesilmek, budamak yerine sünnet ettirmek, sünnet olmak tabirlerini kullanınız. Konuşma sırasında normal bir olaydan bahsediyormuş gibi davranınız. Tedirgin ve heyecanlı olmayınız. Ses tonu ve yüz mimiklerinizi , uygun şekilde kullanınız. Oğlunuzun sizi sürekli izleyeceğini ve sizin ruh halinizin ona aynen yansıyacağını biliniz. Neden sünnet olması gerektiğini, sünnetin asırlardır her Müslüman erkek çocuğa uygulandığını, hatta sağlıklı olduğu için tüm dünyada sünnetin uygulanmaya başlandığını kendisi için de sünnet zamanının geldiğini anlatınız. Sünneti yapacak doktorla mutlaka çocuğunuzu önceden tanıştırınız. Cevabını bilmediğiniz sorularına yanlış cevaplar yerine, doktorun bunu ona açıklayabileceğini söyleyiniz, gerekirse psikiyatrik destek alınız.

Sünnet Sırasında

Anne, baba ve yakınlarının aşırı heyecan ve tedirginliğini çocuğa aynen yansıtıp, onu etkileyip sünneti zorlaştıracağını unutmayınız. Sakin olunuz; olamıyorsanız sünnet esnasında çocuğunuza gözükmeyiniz. Aşırıya kaçmamak kaydı ile cesaretlendirecek sözler söyleyiniz. Sünnetten önce uygulanan ve çok az can yakabilen lokal anestezi uygulaması ile tam bir uyuşma sağlanarak sünnet işlemi acısız bir şekilde gerçekleştirilir. Fazla nazlı ve ürkek olan çocuklar dokunma duyusuna ağrı olarak algılayabilir ve sünnet korkusu içinde acı ifade etmeyi psikolojik kaçış olarak kullanmak isteyebilir. Bağırabilirler, böyle durumlarda telaş yaparak çocuğu tetikleyip sünneti zorlaştırmayınız. Unutmayınız ki; uyuşma kontrolü doktor tarafından defalarca yapılmaktadır.

Sünnetten Sonra

 •     Kıyafet

Oğlunuza çok dar olmayan külot üzerine pantolon, şort veya pijama giydiriniz. Bez kullanıyorsanız altının bezini bağlayınız.

 •     Hareket

Hemen ayağa kalkabilir, yürüyebilir, gezebilir, oyun oynayabilir, okula gidebilir.

 •     Ağrı

Sünnetten yaklaşık 2-3 saat sonra uyuşturucu iğnenin etkisi geçeceği için ağrı başlayabilir. Bunun için çocuğun yaşına uygun, doktorun tavsiyesi doğrultusunda ağrı kesicilerden uygun olanı veriniz.

 •     Küçük Tuvalet

Oğlunuz küçük tuvaleti geldiğinde, idrarını çok kolaylıkla yapabilir.

 •         Perhiz

    Herhangi bir yiyecek içecek kısıtlaması yoktur.

 •         Banyo

    sünnetten sonra ikinci günden itibaren istediği şekilde banyo olabilir.

Genel Cerrahi

Genel Cerrahi Bölümü Tedavi Alanları;

 •     Sindirim Sistemi Cerrahisi,
 •     Karın ve Kasık Fıtığı Cerrahisi,
 •     Tiroid Cerrahisi,
 •     Meme Hastalıkları Cerrahisi,
 •     Anal Bölge Cerrahisi (Hemoroid, Fistül, Fissür, Abse),
 •     Kıl Dönmesi Cerrahisi,
 •     Laparoskopik (Kapalı) Ameliyatlar,
 •     Endoskopi Ünitesi (Gastroskopi ve Kolonoskopi)

Hastanemiz meme hastalıkları ve cerrahisi, anal ve perianal bölge hastalıkları ve cerrrahisi, tiroid hastalıkları ve guatr, kasık ve karın bölgesi fıtıkları, safra kesesi taşları ve cerrahisi, laparoskopik cerrahi, mide ince ve kalın bağırsak hastalıkları, apandisit-pilonidal sinüs (kıl dönmesi) cerrahisi ve varis cerrahisi ve konularında uzman doktor aracılığıyla hizmet sunmaktadır.

Meme Hastalıkları ve Cerrahisi

Son yıllarda kadınlarda artan sıklıkta görülen fibrokistik meme hastalığı fibroadenom, meme kanseri gibi hastalıkların erken teşhisi muayene, mammografi, ultrasonografi ve ultrason eşliğinde iğne biopsisi (İİAB) gibi teşhis yöntemleriyle yapılabilmektedir. Meme kanseri’nin tedavisinde hastalara meme koruyucu Cerrahi uygulanabilmektedir.

Tiroid Hastalıkları ve Guatr

Ülkemizde oldukça yaygın görülen tiroid hastalıklarının ve nodüllerin teşhisi ve takibi laboratuvar hormon analizleri ve antikor ölçümleriyle, ultrason eşliğinde iğne biopsisi (İİAB) yöntemleriyle yapılmaktadır.

Anal ve Perianal Bölge Cerrahisi

Anal Bölgenin ileri derecede rahatsızlık veren hemoroid (basur), fissür (çatlak), abse ve fistüllerin tedavisi yapılmaktadır. Ayrıca pilonidal sinüs (kıl dönmesi) hastalığı, uygun yöntemlerle tedavi edilmektedir.

Fıtık Cerrahisi

Göbek, kasık ve karın bölgesi fıtıklarının teşhis ve tedavisi yapılmaktadır.

Laparoskopik Safra Kesesi Cerrahisi

Safra kesesi taşları ve hastalıklarının teşhisi ve laparoskopik cerrahi ile en az ağrılı ve iyileşme süresini en aza indiren yöntemle tedavisi yapılmaktadır.

Varis Tedavisi ve Cerrahisi

Bacaklarda estetik ve sağlık açısından sorun oluşturan varislerin tıbbi ve cerrahi tedavileri yapılmaktadır.

Endoskopi Ünitesi

Uyutularak gastroskopi (mide incelemesi) ve kolonoskopi (kalın bağırsak incelemesi) yapılabilmektedir.

Nöroloji

Genel olarak beyin, beyin sapı, omurilik ve çevresel sinir sistemiyle kasların hastalıklarını inceleyen, teşhis ve cerrahi dışındaki tedavi uygulamalarını içeren tıp bilimi dalıdır.

Nöroloji polikliniklerine başvuru şikayetleri başlıca; Baş ağrıları, baş dönmeleri, inmeler, şuur değişikliği ile giden hastalıklar (epilepsi = sara vs.), el ayak uyuşmaları, çeşitli kas güçsüzlükleri, hareket bozuklukları, beyin damar hastalıkları, bunamalar, uyku bozuklukları, bel ve boyun ağrıları gibi durumlardır.

Tıptaki hızlı gelişmelerle birlikte, içine kapalı ve sınırlı bir dal olmaktan çıkmış, epilepsi, hareket bozuklukları, beyin damar hastalıkları, bunamalar, uyku bozuklukları gibi ayrıca özelleşmişlik gerektiren alt disiplinlere bölünmüştür. Tüm bu alanlarda ciddi laboratuar çalışmalarıyla ve diğer tıp dallarıyla eşgüdümlü bir ilişkiyle ilerlemektedir. Rahatlıkla söylenebilir ki tıbbın son yıllarda en belirgin gelişme kaydettiği dalların başında “Nöroloji” gelmektedir.

EMG

El ve ayak uyuşmaları gibi sık rastlanan yakınmalarla ortaya çıkan nöropatileri değerlendirmek, sinir sıkışmaları ve bel boyun fıtığı gibi ağrılı durumların tanısında dinamik bir tanı yöntemi olan EMG ( elektromiyonörografi ) tetkiki elektrofizyoloji laboratuarında yapılabilmektedir. Özellikle şeker hastalığında ayaklarda yanma, uyuşmaya neden olan diabetik polinöropatide EMG tek tanı yöntemidir.

EEG

Başta epilepsi olmak üzere santral sinir sisteminin birçok hastalığında (baş ağrıları, demans, uyku bozuklukları vs.) ayrıca tanı amacı ile kullanılan EEG ( elektro ensafolo grafi ) tetkiki de elektrofizyoloji laboratuarında yapılabilmektedir.

EEG Çekimi Nasıl Yapılır?

 •     Rutin EEG

    Beynin elektriksel faaliyeti, hastanın saçlı derisi üzerine yerleştirilen küçük metal elektrodlar aracılığıyla EEG aletine iletilir ve veriler ortalama 20 dakika süreyle bilgisayara kaydedilir. Çekim sırasında hastaya elektrik verilmesi söz konusu değildir ve hasta herhangi bir ağrı duymaz. Parazitsiz, kaliteli bir kayıt alabilmek için hasta çekim sırasında aksi istenmedikçe gözlerini kapalı, çene ve boyun kaslarını gevşek tutmalı, olabildiğinde hareketsiz durmalıdır.

 •     Uyku EEG

    Hastanemizde gündüz hastalar uyutularak 1 saat süre ile yapılan bir tetkiktir. Hastayı izleyen hekimin kararına göre, özellikle rutin EEG incelemesinin normal bulunduğu durumlarda uygulanır.

Dahiliye (İç Hastalıkları)

Özel Uncalı Meydan Hastanesi, deneyimli uzman kadrosu ve teknolojik donanımlarıyla 24 saat hizmet verebilecek bir yapıya sahip bulunuyor.

İç Hastalıkları Polikliniğimiz , çalışma düzeni içinde, teşhis ve tedavi hizmetlerinin yanı sıra check-up ve konsültasyon hizmetleri de sunuyor, İç Hastalıkları Ünitesi’nin çalışmaları Özel Uncalı Meydan Hastanesi’nin teknik donanımıyla destekleniyor.

Özel Uncalı Meydan Hastanesi’nde her türlü hastalığın tanısı için gerekli bütün tahlil ve testler ve görüntüleme çalışmaları başarıyla yapılıyor.

Genel Dahiliye

Tıbbın tüm klinik branşlarına temel teşkil eden bir disiplindir. Sağlık kuruluşlarına başvuran hastaların büyük çoğunluğunun problemleri iç hastalıklarının ilgi alanına girmektedir. Üst ve alt solunum yolu hastalıkları,ateşli hastalıklar, hipertansiyon, mide-bağırsak sistemi hastalıkları, böbrek hastalıkları, tiroid hastalıkları, şeker hastalığı, romatizmal hastalıklar gibi çok geniş bir skalayı kapsar.

Günümüzdeki bilimsel gelişmelerin ışığında ayrıntılı fizik muayene doğrultusunda gerekli modern tetkikler, laboratuar (kan, idrar, dışkı vb.), radyolojik incelemeler (röntgen, ultrasonografi ) ve EKG, gibi gerekli tüm tetkikleri kullanarak hastalıkların erken ve kesin tanısını sağlar.

Genel Dahiliye Bölümünde konulan teşhis doğrultusunda gerektiğinde gerek iç hastalıkları yan dalları-endokrinoloji, gastroentroloji, romatoloji, vb. gerekse kardiyoloji, göğüs hastalıkları, enfeksiyon hastalıkları, nöroloji,  tüm cerrahi bölümler, psikiyatri bölümleri ile işbirliği içinde, gerektiğinde hastayı ilgili bölüme sevk ederek hastanın tüm sağlık problemlerinin çözümü için uğraşır.

Genel Dahiliye hizmeti poliklinik muayeneleri, yatarak takip ve tedavi, acil servis ve check-up’ı içerir. Check-up kişinin herhangi bir şikayeti olmaksızın belirli periyotlarla yapılan ve kişinin cins, yaş ve artan risk faktörleri doğrultusunda yapılan geniş kapsamlı sağlık taramasıdır. Check-up’lar sayesinde birçok hayati önem taşıyan hastalıkların tanısının mümkün olan en erken dönemde konulabilmesi hastalıkların tedavi başarı olasılıklarını arttırabilmektedir.

Dahiliye Hangi Hastalıklara Bakar?

 •     Şeker hastalığı (Diabates Mellitus: Tanı, Tedavi, Bilgilendirme)
 •     Tansiyon (Hipertansiyon: Tanı tedavi, Takip – Holter)
 •     Karaciğer, Safra kesesi hastalıkları
 •     Endokrinoloji (Tiroit, Böbreküstü bezi hipofiz ve hastalıkları)
 •     Metabolik hastalıklar ve obezite (Kolesterol, Trigliserid yükseklikleri, Gut hastalığı ve diğer Metabolizma hastalıkları)
 •     Sindirim sistemi hastalıkları (Ülser, Gastrit , Reflü hastalığı, Kolitler)
 •     Kansızlık ve Kan hastalıkları, Tanı ve tedavisi
 •     Solunum sistemi hastalıkları
 •     Kalp hastalıkları (Kalp ritim bozuklukları, Kalp yetmezliği vs.)
 •     İdrar yolu hastalıkları
 •     Romatizmal hastalıklar
 •     Yaşlılığa bağlı hastalıklar ve takibi
 •     Ameliyat öncesi ve sonrası kontrol ve takipler
 •     Böbrek hastalıkları (Şeker ve Tansiyona bağlı böbrek hastalıkları takip ve tedavisine bağlı nefropatiler)
 •     Check-up
 •     Alerjik hastalıklar

Kadın Hastalıkları ve Doğum

Kadın Hastalıkları ve Doğum’un Tanı ve Tedavi Alanları;

Ağrısız Doğum

Hastanemizde tecrübeli uzman doktorların yardımıyla ağrısız, acısız normal doğum yapma şansına sahipsiniz. Bir bölgesel anestezi yöntemi olan ağrısız doğumla sancılarınızı sadece kasılma olarak hissedip, çok daha rahat, kolay ve çabuk normal doğum yapmak mümkündür.

Perinatoloji

Antenatal danışma, Kalıtımsal hastalık öyküsü olanlarda genetik danışmanlık Gebeliğe hazırlık Gebelik izleme, Doğum öncesi eğitim, Doğum, Postpartum danışmanlık, Tekrarlayan gebelik kayıpları, Kötü obstetrik öykü danışmanlığı, Kromozomal ve yapısal anomali taraması, 3D USG, Invazif perinatolojik girişimler.

Infertilite

Bebek sahibi olma isteğiyle başvuruda bulunan çocuksuz çiftlerin tanı ve tedavisi, son teknolojik olanaklar kullanılarak gerçekleştirilir. Ana ilke, doğru zamanda doğru tedavi yöntemleri ile alınabilecek en ideal sonuca en kısa zamanda ulaşmaktır.

Menopoz

Menopoza giren kişilerin, bu süreci daha rahat ve sağlıklı geçirebilmesi için çalışan klinik, menopoz döneminde gerekli olan mamografi, kemik yoğunluğu ölçümü ve psikolojik danışma gibi hizmetleri, Radyoloji ile eşgüdümlü olarak veriyor.

Jinekolojik Onkoloji

 •     Onkolojik danışmanlık,
 •     Tarama çalışmaları,
 •     Şüpheli jinekolojik ve diğer branş olgularının konsültasyonu ve ayırıcı tanısı,
 •     Ailesel kanserlerin tanısı, koruyucu ve tedavi edici yaklaşımlar,
 •     Serviksin Preinvazif lezyonları için tanı ve tedavi uygulamaları.

Ortopedi ve Travmatoloji

Hastanemizde; diz, kalça, bel, omuz, el, el bileği, dirsek, ayak ve ayak bileği problemlerinin cerrahi ve cerrahi dışı tedavileri Ortopedi ve Travmatoloji ekibimiz tarafından yüksek başarı oranıyla yapılmaktadır.

Diz Eklemi

Hastalarımızın ortopedi kliniğimize en fazla başvurma sebebi; diz ile ilgili problemlerdir. Bunun nedeni ise, diğer eklemlerle kıyasladığında, diz ekleminin en fazla yüke maruz kalan eklem olmasıdır. Eklem kıkırdak bozuklukları, menisküs yırtıkları, bağ yaralanmaları diz ekleminde sık rastlanan problemlerdir. Bu problemler ise; ağrı, şişlik, takılma hissi, boşluk hissi gibi şikayetlere neden olur. Bu şikayetler, normal diz ekleminde olamaz.

Günümüz Gelişmiş Ortopedik Tedavi Yöntemleri;

 •     Menisküs yırtığı ve problemleri kapalı cerrahisinin
 •     Diz çevresi kırıklarının cerrahi ve cerrahi dışı tedavisinin
 •     Diz çevresi çıkıklarının cerrahi ve cerrahi dışı tedavisinin
 •     Gonartroz (diz kireçlenmesi) tedavisinin (diz protezi gibi) yüksek başarı oranıyla yapılmasını mümkün kılmakta.

Kalça Eklemi

Ağrısız ve hareketleri rahat bir kalça eklemi, yaşam kalitesinin olmazsa olmazıdır. Kırıklar, çıkıklar, enfeksiyon, kemik erimesi ve eklem artrozu (kireçlenme) en sık rastlanan kalça sorunlarıdır.

En Sık Tedavi Edilen Kalça Eklem Problemleri Şunlardır;

 •     Çocuklarda görülen doğuştan kalça çıkığı,
 •     Doğuştan kalça çıkıklığı nedeniyle ortaya çıkan sakatlıklar,
 •     Çocuk kalça kırıkları,
 •     Yetişkin kalça kırıkları,
 •     Kalça eklemi ve kıkırdak problemleri (kireçlenme).

Vertebra (Omurga)

 •     Doğumsal ve gelişimsel omurga problemleri,
 •     Vertebra kırıkları,
 •     Spinal stenoz (Kanal darlığı),
 •     Algoloji (Ağrı tedavisi) uygulanmaktadır.

Omuz Eklemi

Omuz eklemi, kolumuzu koordinasyon içinde kullanmamızda en önemli eklemdir. Ağrı, kolumuzu kaldıramama, güçsüzlük normal bir omuzda olmaz. Bu şikayetler varlığında ise; Elimiz, el bileğimiz ve kolumuz görevini tam yapamaz. Bu durumda, bir ortopedi uzmanına danışmak zorunlu hale gelir.

Omuz Ekleminde En Sık Tedavi Edilen Sorunlar Şunlardır;

 •     Omuz çıkıkları,
 •     Omuz kırıkları,
 •     Omuz kas yırtıkları ve omuz eklem problemleri kapalı cerrahi,
 •     Omuzda sıkışma,
 •     Omuz eklemi artrozu (kireçlenmesi)

El ve El Bileği

El ve el bileğinde irili ufaklı tam 27 adet kemik bulunmaktadır. Dolayısıyla, el ve el bileği, tedavisi son derece dikkat ve ihtimam gerektiren hassas bölgelerdir.

Bu bölgelerin en sık tedavi gerektiren problemleri ise şunlardır;

 •     Parmak, el ve el bilek kırıkları,
 •     Parmak, el ve el bilek çıkıkları,
 •     Kas ve tendon yaralanmaları,
 •     Parmak, el ve el bilek kesikleri.

Beyin ve Sinir Cerrahisi

Kardiyoloji

Yoğun Bakım

Sağlıklı Beslenme ve Diyet

Laboratuvar

Kulak Burun Boğaz

Hastanemiz Kulak – Burun – Boğaz Hastalıkları Baş ve Boyun Cerrahisi Kliniğinde günümüz koşullarını takip eden modern tedavi yöntemleri uygulanabilmektedir.

Kulak Hastalıkları

 •     Dış Kulak Yolu ve Kulak Kepçesi Hastalıkları:

Kulak kiri, dış kulak yolu iltihabı, dış kulak yolu kitle ve tümörleri, kulak kepçesi kitleleri. v.b. gibi hastalıklar tedavi edilebilmektedir.

 •     Orta Kulak Hastalıkları:

Akut orta kulak iltihapları, orta kulakta sıvı birikmeleri ve cerrahi tedavileri, kronik orta kulak iltihapları operasyonları ve kulak zarı deliği operasyonları, orta kulak tümörleri ve cerrahisi tedavileri yapılmaktadır.

 •     İç Kulak Hastalıkları:

İşitme kayıpları ve tedavileri, baş dönmesi nedenleri ve tedavileri yapılabilmektedir. Ameliyathanemizde kullandığımız üst model mikroskop cihazımız ile kulak zarı ameliyatları,kulağa tüp takılması ameliyatları, kronik orta kulak ve kolesteatom cerrahileri yapılabilmektedir.

Burun ve Sinüs Hastalıkları

 •     Burun Eğriliği ve Cerrahisi:

Kapalı ve açık tekniklerle burun eğrili cerrahisi septoplasti operasyonu ve estetik ve fonksiyonel amaçlı septorinoplasti operasyonları rutinde en sık yapılan ameliyatlarımızdandır.

 •     Burun Eti Büyümesi ve Tedavisi:

Konka hipertrofisi adı verdiğimiz burun eti büyümesi ameliyathanemizde bulunan radyofrekans cihazımız ile tedavi edilebilmektedir.

 •     Sinüs Hastalıkları ve Tedavisi:

Akut sinüzitte uygun medikal tedavi uzman hekimlerimizce sağlanmaktadır. Kronik sinüzit tedavisinde uygulanan Endoskopik Sinüs Cerrahisi ameliyathanemiz koşullarında gelişmiş endovizyon sistemlerimiz ve açılı endoskoplarımızla sıklıkla yapılan operasyonlarımızdandır.

Boğaz Hastalıkları

 •     Bademcik ve Geniz Eti Problemleri:

KBB pratiğinde en sık görülen geniz eti ve bademcik hastalıkları tedavisi ve cerrahisi hastanemizde uzman hekimlerimizce başarı ile yapılabilmektedir. Bademcik ameliyatında kullanılan farklı teknikler ameliyathane koşullarımızda uygun hastalara yapılabilmektedir.

 •     Ses Hastalıkları:

Günlük iletişimimizi sağlayan sesimizin problemleri ve hastalıklarının tedavisi başarı ile yapılabilmektedir.

Baş ve Boyun Cerrahisi

 •     Gırtlak Hastalıkları ve Tedavisi:

Toplumda giderek artan sıklıkta ortaya çıkmakta olan gırtlak (larenks) hastalıkları tedavisi hastanemizde başarı ile yapılabilmektedir. Larenks tümörü tedavisinde uygulanan kapalı ve açık cerrahiler uygun hastaya göre yapılabilmektedir.

 •     Tiroid Hastalıkları ve Tedavisi:

Ülkemizde endemik olarak sık görülen guatr hastalığının cerrahisi servisimizde uzman hekimlerce yapılabilmektedir. Tiroidektomi ameliyatımızda hastalarımızın isteğine göre ses tellerini çalıştıran siniri gösteren monitörizasyon yöntemi yapılabilmektedir.

 •     Boyun Kitleleri ve Tedavisi:

Boynun anatomik lokalizasyonuna göre ortaya çıkan kitlelerin nedeninin araştırılması ve cerrahi tedavisi servisimizde yapılabilmektedir.

 •     Dudak ve Oral Kavite Tümörleri:

Sigara nedeni ile toplumda sık görülen dudak ve oral kavite tümörlerinin tedavisi hastanemizde yapılabilmektedir.

 •     Tükrük Bezi Hastalıkları:

Major tükrük bezleri olarak adlandırılan parotis ve submandibuler glanda ait kitle ve tümörlerinin tedavisi hastanemizde yapılabilmektedir. Hastalarımızın isteğine göre yüz sinirini gösteren moniötrizasyon yöntemi hastanemiz koşullarında yapılabilmektedir.

Facial Plastik Cerrahi Uygulamaları

Servisimizde yaş sınırlaması olmadan Kepçe Kulak Cerrahisi ve diğer kulak kepçesi cerrahileri başarı ile yapılmaktadır. Rutin pratiğimizde en sık yaptığımız Fonksiyonel ve Estetik Septorinoplasti operasyonu servisimizde uzman hekimlerimiz ve hasta görüşmelerimiz sonucunda karar verilip yapılabilmektedir. Ayrıca isteğe bağlı olarak botox ve dolgu uygulamaları yapılabilmektedir.

Hastanedmizde Horlama ve Uyku Apnesi Cerrahisi Ameliyatları Yapılabilmektedir.

Radyoloji

Günümüzün teknolojilerine sahip donanımı, doktor ve tekniker kadrosuyla mevcut radyoloji işlemlerini yapabilen gelişmiş bir tanı ve tedavi birimidir. Radyoloji Bölümümüz, doğru tanıya, her hastaya en düşük riskli ve en hızlı en uygun yöntemin özenle seçilmesi ve uygulanmasıyla varılacağına inanmaktadır.

Radyoloji Bölümümüzde Hastalıkların Tanısı ve İzlenmesinde Kullandığımız Tıbbi Görüntüleme Cihazlarımız Şunlardır:

 •     Çok detektörlü bilgisayarlı tomografi (MDBT) ( Hastane dışı alınan hizmet )
 •     1,5 Tesla Manyetik Rezonans (MR) ( Hastane dışı alınan hizmet )
 •     Konvansiyonel Röntgen
 •     Dijital Mammografi ( Hastane dışı alınan hizmet )
 •     Ultrasonografi
 •     Renkli Doppler Ultrasonografi
 •     Kemik Dansitometresi (Meydan ve çallı şubelerimizden alınan hizmet )

Tüm ultrasonografi, Doppler incelemeleri ve kemik yoğunluğu ölçümleri yapılmaktadır. 

Anesteziyoloji ve Reanimasyon

Anesteziyoloji ve Reanimasyon Bölümünde, hasta bakım ve tedavi hizmeti dahilinde her türlü cerrahi girişim ve müdahaleler içinde anestezi uygulaması yapılmaktadır. Anestezi öncesi tıbbi değerlendirme uzman hekimler tarafından yapılır.

Anestezi, duyumsama yokluğudur. Genel Anestezi, geçici bilinç kaybı ile birlikte duyu fonksiyonlarının ortadan kalkmasıdır. Halk arasında anestezi yerine “Narkoz” da denilmektedir. Narkoz, anestezi ile eş anlamlı gibi görülüyor olsa da, tam bilinç kaybı olmadan, duyarlılığın ileri derecede ortadan kalkmasıyla oluşan belirgin uyuşma halidir.

Uygulanan Anestezi Çeşitleri;

 • Genel Anestezi
 • Local Anestezi
 • Bölgesel Anestezi

Anestezi Doktorunun Hastanın Sağlık Durumu ile İlgili Ameliyat Öncesi Yaptığı Değerlendirmeler;

 1.     Hastanın genel sağlık durumu, varsa hastalıkları (kronik) veya geçmişte geçirdiği hastalıkları hakkında bilgi alınmaktadır.
 2.     Kalp Damar – Akciğer başta olmak üzere anestezi açısından genel muayenesi yapılır. Riskleri belirlenir.
 3.     Alerji durumu, ilaç alerjileri değerlendirilir.
 4.     İlaç, sigara, alkol kullanımı, diğer alışkanlıkları sorulur.
 5.     Daha önce geçirdiği ameliyatlar varsa öğrenilir.
 6.     Uygulanacak anesteziye karar verilir hastaya da uygun anestezi yöntemi hakkında bilgi verilir.
 7.     Geçireceği ameliyat esnasında kullanılacak anestezi yöntemi hakkında bilgi verilir.

Cildiye (Dermatoloji)

Farklılaşan çevre şartları ile paralel olarak önem kazanan dermatolojik sorunların birçoğu uzmanları tarafından tedavi edilmediği takdirde hem sağlık hem de fiziksel ve görsel açıdan daha kötü sonuçlar yaratabilir. Dermatolojik ve kozmetik konularda bilimsel temellere dayanmayan tedavi yöntemlerinden kaçınılmalı, kesinlikle konunun uzmanlarına başvurulmalıdır.Deri Kanserlerinden sonra önemli hastalıklar arasında bulunan, mantar, akne tedavisi ve takibi, alerjik egzamalar, ben takibi gibi konularda bölümlerimizin uzmanlık alanlarıdır. Tüm hastanelerimizde oluşturulan dermatoloji ekiplerimiz özellikle deri kanserlerinin erken tanı ve tedavisine yönelik oldukça başarılı sonuçlar elde etmektedirler.

– Deri Enfeksiyonları (Mantar, bakteri enfeksiyonları ve siğiller)
– Yağ Bezi Hastalıkları (Sivilce, kepek)
– Alerjik Deri Hastalıkları
– Ürtiker (Kurdeşen)
– Rozasea (Gülleme)
– Psoriasis (Sedef Hastalığı)
– Vitiligo (Ala Hastalığı)
– Behçet Hastalığı
– Ekzemalar
– Benler
– Deri Tümörleri
– Saç Hastalıkları, Saç Dökülmesi
– Tırnak Hastalıkları, TırnakBatması
– Ağız Yaraları

Göz

Göz bölümümüz ekip ve alt yapı olarak dünyadaki tıbbi gelişmeleri yakından izleyerek uygulama imkanına sahiptir.

Çocuklarda Göz Muayenesi

Doğumdan itibaren bebeklerin ve süt çocuklarının gözlerinde kızarıklık ,çapaklanma,şaşılık,göz kapağında düşüklük,göz bebeğinde olağan dışı pırıltı ve beyazlık olması durumunda vakit kaybetmeden göz doktoruna muayene ettirilmelidir. Doğuştan göz yaşı kanalı darlık ve tıkanıklıkları çocuk 6 aylık olana dek ameliyatsız göz damlası ve masaj ile tedavi edilebilir.

Genç Erişkinde Göz Muayenesi

Her türlü baş ağrısı ve gözleri kısarak bakma sık sık arpacık çıkartma kapak kenarı kepeklenmesi görme bozukluğuna işaret eder. Hastahanemizde her türlü gözlük muayenesi kontakt lens muayenesi ve ameliyatla tedavi (Eximer Laser) Konusunda bilgilendirme yapılmaktadır.

Gözde Yaralanma, Yabancı Cisim Kaçması ve İltihaplanma

Beklemeden göz doktoruna muayene olunmalıdır. Göze kaçan cismi kendiniz çıkartmaya çalışmayınız .Göz doktoru önerisi olmadan göz damlası kullanmayınız.Yanlış ilaç kullanmak ve göze kaçan cismi çıkartmaya çalışmak göz kaybına yol açabilir.

Kırk Yaş Üzeri Göz Muayenesi

Göz hekimi başka bir şey önermemişse her yıl muayene olunmalıdır .Uzak ve yakın görme muayenesi,göz tansiyonu ölçümü katarakt ve göz dibi muayene yapılarak koruyucu önlemler alınır varsa kuruluk ve kaşınma ayrıca göz bebeği üzerine yürüyen etlerin(halk arasında kuş kanadı tıp dilinde terigium) tedavisi yapılır.

Göz Tansiyonu

Gözün iç basıncının yükselmesidir.Geç kalınmış tedavisiz vakalar körlük sebebidir.İlaçla ameliyatsız tedavi mümkündür.göz tansiyonu ilaçları devamlı kullanılmalıdır.

Katarakt

Göz merceğinin kesifleşmesidir 50 yaş üstünde her insanda değişik derecelerde vardır.olgunlaşınca tedavi cerrahi Lazer(FAKO) ile yapılır.

İç Arpacık ve Şalazion

Tedavisiz yada geç kalınmış iç arpacıklar göz kapağında kist lesirler ameliyatla temizlenip çıkartılmaları gerekir

Pterigium (Halk Dili Kuş Kanadı)

Göz bebeğinin üzerine yürüyen etler ameliyatla tamamen temizlenip doku nakli (greftleme) ile tekrarlamayacak şekilde tedavi edilmektedir.

Şeker Hastalığı ve Yüksek Tansiyonda Göz Dibi Muayenesi

Göz damarlarında kanama ve retinada bozukluklar yapar kalıcı görme bozuklukları oluşur.Hekim başka bir şey önermezse göz dibi muayenesi her yıl tekrarlanmalıdır.

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları

Çocuk Hastalıkları Bölümünde;

 •     Çocukluk çağı hastalıklarında tanı, teşhis ve tedavi,
 •     Çocuk büyüme ve gelişme takibi,
 •     Çocukluk çağı aşı uygulamaları,
 •     Yenidoğan bebek bakımı, beslenmesi ve emzirme danışmanlığı,
 •     Yenidoğan bebeklerin tarama testleri yapılmaktadır. (işitme testi, fenilketonüri ve doğuştan hipotiroidi için topuk kanı ile tarama testi, kalça çıkığı açısından fizik muayene ve kalça USG).

Aşılar Konusunda Bilinmesi Gerekenler

Yurdumuzda ve diğer ülkelerde kullanılan aşı takvimleri, uzun ve titiz çalışmalar sonucu oluşturulmuştur. Belirli bir hastalığın oluşturduğu risk, o hastalığın aşısının oluşturacağı riskten çok daha yüksektir. Bu nedenle, aşının “riskini” veya ateş, ağrı, bir takım döküntüler gibi neden olabileceği rahatsızlıkları düşünerek, aşıdan kaçınmak son derece yanlış bir tutumdur. Ancak, çocuğunuzun belli bir önemli sağlık sorunu var ise, aşı takvimini doktorunuzla birlikte tartışmalı, kendiniz bu konuda karar almaktan kaçınmalısınız. Yanlış bir uygulama olarak, bazı durumlarda aşı ertelenmekte veya iptal edilmektedir.

Aşı Uygulamasına Engel Olmaması Gereken Durumlar Şunlardır;

Eski prematürelik, yenidoğan sarılığı, ailede felç, alerji öyküsü, 38 C dereceyi geçmeyen hafif ateş, hafif soğuk algınlığı, nezle, bebekte cilt alerjileri… Daha önce yüksek ateşe bağlı havale geçiren çocuklarda da yüksek ateşe karşı gerekli önlemler alınarak, aşılama programı ertelenmemelidir. Aşı uygulamasına bağlı olarak, aşı yerinde hafif bir şişlik ve kızarıklık, bazen de çocukta ateş yükselmesi olabilir. Bu durumlara karşı doktorunuza danışarak, aşıdan sonra, çocuğun vücut ağırlığına uygun ateş düşürücü kullanılabilir.

Acil Servis

Acil rahatsızlıklarda hastalara yapılacak ilk müdahale büyük önem taşır. Hastanemizde; Acil müdahale için başvuran her hasta titizlikle değerlendirilmekte ve uzman ekipler tarafından tedavi edilmektedir. Acil servislerimiz teknik alt yapısı ve uzman hekim kadrosu ile 7/24 hizmet vermektedir.

Hastanemiz; Pek çok farklı uzman hekim ile hastalarına acil servis hizmetini, en iyi koşullarda sunmaya çalışmaktadır.

Acil Servis Bölümlerinde aile hekimliği uzmanları ve/veya acil tıp uzmanları görev yapmaktadır. Bu ekip tarafından değerlendirilen hastalarımız için tedavi sürecinde görev alabilecek diğer uzmanlık dallarından hekimler davet edilebilmektedir.

Ameliyathanelerimize kolay entegre olabilen acil ünitelerimizde; Doğru ve hızlı teşhis için laboratuvar ve radyoloji bölümlerimiz uzman kadrosu ile de Acil Servislerimize günün her saatinde destek vermektedir.

Ev ve işyerlerinde meydana gelen her türlü acil müdahale için de hizmetinizdeyiz… Yanıklarda, kanamalarda, elektrik çarpmalarında, kalp krizlerinde, bayılma, boğulma, travma ve tüm akut dahiliye rahatsızlıklarında ve diğer tüm acil hastalık durumlarında servislerimize başvurabilirsiniz.

Acil servislerimiz her yaş grubuna hizmet vermektedir. Hızlı müdahale odası, Ağır travmalı veya hayati riskin yüksek olduğu hastaların acilden girer girmez kabul edildiği CPR odasını da bünyesinde bulundurmaktadır.

Üroloji

Üroloji Nedir?

Üroloji, kadın ve erkeklerin böbrek ve idrar yolları ile erkeklerin genital sistemlerini inceleyen tıbbi branştır. Böbrekler, idrar kanalları, mesane (idrar torbası), prostat bezi, meni kanalları, idrar borusu, testisler ile ilgili her türlü rahatsızlığın tanı ve tedavisini içerir.

Üroloji, hem erişkin erkek ve kadın, hem de çocuk hastalarla ilgilenir.

Ürolojiyi ilgilendiren hastalıklar arasında: Böbrek, prostat, mesane ve testis kanserleri, böbrek taşları, idrar yolları tıkanıklığı, prostat büyümesi, iktidarsızlık, kısırlık, idrar kaçırma, idrar yollarının taşları önemli bir yer tutar. Sık görülen diğer bazı hastalıklar ise, idrar yolu iltihapları, cinsel yolla bulaşan hastalıklar, İşeme bozuklukları, idrar kaçırma, erken boşalma ve sertleşme sorunları ve , genital siğillerdir.
Ayrıca, çocuklardaki inmemiş testis (yumurtanın torbaya inmemesi), hidrosel (torbada su kesesi), varikosel, idrar deliğinin yanlış yerde olması (hipospadiyas ve epispadiyas) sayılabilir. Gece yatak ıslatma, mesaneden böbreğe idrarın geri kaçması, sünnet derisinin tüm hastalıkları ve sünnet operasyonu da ürolojinin sahasına girmektedir.

Meydan Hastanesi Üroloji bölümünde hasta odaklı yaklaşımı sayesinde hastayı dinleyen, eğiten ve çözümler üreten uzman hekimler ile hastanın özel durumu dikkate alınarak kişiye özel tedavi hizmeti sunulur.
Üroloji Bölümü Tanı/Tedavi Alanları Uyguladığımız Ameliyat Teknikleri;

 • Ameliyatlar (Böbrek, idrar yolları, mesane, prostat, testis hastalıkları)
 • Endoskopik ameliyatlar (Mesane ve prostat hastalıkları, idrar yolları taşları)
 • Erkek genital sistemi cerrahisi, genital siğiller, idrar kaçırma
 • Mikroskopik ameliyatlar: İnfertilite (Kısırlık tedavisinde)
 • Mikrovarikoselektomi
 • Mikroskopik TESE

Sünnet hakkında bilgilendirme:

Sünnetten Önce

Muayenesini yaptırmadan oğlunuzu sünnet ettirmeyiniz. Muayeneyi mutlaka bir doktora yaptırınız. Sünnet sadece kesmek değil, çocuğunuzun cinsel organı ve gelişimini değerlendirerek, aileyi yönlendirip sünnet edilmemesi gereken vakaları, 3-4 defa ameliyat gerektiren vakaları, gelişme geriliği olanları gerekli yerlere sevk ederek tedavilerin yapılmasını sağlamaktır. Sünnet, aslında cerrahi bir işlem olup, çocuklardaki tüm cerrahi işlemlerde olduğu gibi, işlemin uygun şekilde, sorunsuz yapılabilmesi, ve çocuğun olaydan en az etkilenmesini sağlamak için; genel anestezi altında (uyutularak) yapılması en sağlıklı olanıdır. Eğer lokal anestezi (penisin iğne ile uyuşturulması) şeklinde yapılacaksa, çocuğun sünnete anne baba tarafından çok iyi hazırlanması gereklidir.

Hazırlık

Oğlunuz ile sünnet hakkında konuşma yaparken dikkatli olunuz. Korkutucu şeyler söylenmesine izin vermeyiniz. Çocuğa asla yalan söylemeyiniz. Kesmek, kesilmek, budamak yerine sünnet ettirmek, sünnet olmak tabirlerini kullanınız. Konuşma sırasında normal bir olaydan bahsediyormuş gibi davranınız. Tedirgin ve heyecanlı olmayınız. Ses tonu ve yüz mimiklerinizi , uygun şekilde kullanınız. Oğlunuzun sizi sürekli izleyeceğini ve sizin ruh halinizin ona aynen yansıyacağını biliniz. Neden sünnet olması gerektiğini, sünnetin asırlardır her Müslüman erkek çocuğa uygulandığını, hatta sağlıklı olduğu için tüm dünyada sünnetin uygulanmaya başlandığını kendisi için de sünnet zamanının geldiğini anlatınız. Sünneti yapacak doktorla mutlaka çocuğunuzu önceden tanıştırınız. Cevabını bilmediğiniz sorularına yanlış cevaplar yerine, doktorun bunu ona açıklayabileceğini söyleyiniz, gerekirse psikiyatrik destek alınız.

Sünnet Sırasında

Anne, baba ve yakınlarının aşırı heyecan ve tedirginliğini çocuğa aynen yansıtıp, onu etkileyip sünneti zorlaştıracağını unutmayınız. Sakin olunuz; olamıyorsanız sünnet esnasında çocuğunuza gözükmeyiniz. Aşırıya kaçmamak kaydı ile cesaretlendirecek sözler söyleyiniz. Sünnetten önce uygulanan ve çok az can yakabilen lokal anestezi uygulaması ile tam bir uyuşma sağlanarak sünnet işlemi acısız bir şekilde gerçekleştirilir. Fazla nazlı ve ürkek olan çocuklar dokunma duyusuna ağrı olarak algılayabilir ve sünnet korkusu içinde acı ifade etmeyi psikolojik kaçış olarak kullanmak isteyebilir. Bağırabilirler, böyle durumlarda telaş yaparak çocuğu tetikleyip sünneti zorlaştırmayınız. Unutmayınız ki; uyuşma kontrolü doktor tarafından defalarca yapılmaktadır.

Sünnetten Sonra

 •     Kıyafet

Oğlunuza çok dar olmayan külot üzerine pantolon, şort veya pijama giydiriniz. Bez kullanıyorsanız altının bezini bağlayınız.

 •     Hareket

Hemen ayağa kalkabilir, yürüyebilir, gezebilir, oyun oynayabilir, okula gidebilir.

 •     Ağrı

Sünnetten yaklaşık 2-3 saat sonra uyuşturucu iğnenin etkisi geçeceği için ağrı başlayabilir. Bunun için çocuğun yaşına uygun, doktorun tavsiyesi doğrultusunda ağrı kesicilerden uygun olanı veriniz.

 •     Küçük Tuvalet

Oğlunuz küçük tuvaleti geldiğinde, idrarını çok kolaylıkla yapabilir.

 •         Perhiz

    Herhangi bir yiyecek içecek kısıtlaması yoktur.

 •         Banyo

    sünnetten sonra ikinci günden itibaren istediği şekilde banyo olabilir.

Genel Cerrahi

Genel Cerrahi Bölümü Tedavi Alanları;

 •     Sindirim Sistemi Cerrahisi,
 •     Karın ve Kasık Fıtığı Cerrahisi,
 •     Tiroid Cerrahisi,
 •     Meme Hastalıkları Cerrahisi,
 •     Anal Bölge Cerrahisi (Hemoroid, Fistül, Fissür, Abse),
 •     Kıl Dönmesi Cerrahisi,
 •     Laparoskopik (Kapalı) Ameliyatlar,
 •     Endoskopi Ünitesi (Gastroskopi ve Kolonoskopi)

Hastanemiz meme hastalıkları ve cerrahisi, anal ve perianal bölge hastalıkları ve cerrrahisi, tiroid hastalıkları ve guatr, kasık ve karın bölgesi fıtıkları, safra kesesi taşları ve cerrahisi, laparoskopik cerrahi, mide ince ve kalın bağırsak hastalıkları, apandisit-pilonidal sinüs (kıl dönmesi) cerrahisi ve varis cerrahisi ve konularında uzman doktor aracılığıyla hizmet sunmaktadır.

Meme Hastalıkları ve Cerrahisi

Son yıllarda kadınlarda artan sıklıkta görülen fibrokistik meme hastalığı fibroadenom, meme kanseri gibi hastalıkların erken teşhisi muayene, mammografi, ultrasonografi ve ultrason eşliğinde iğne biopsisi (İİAB) gibi teşhis yöntemleriyle yapılabilmektedir. Meme kanseri’nin tedavisinde hastalara meme koruyucu Cerrahi uygulanabilmektedir.

Tiroid Hastalıkları ve Guatr

Ülkemizde oldukça yaygın görülen tiroid hastalıklarının ve nodüllerin teşhisi ve takibi laboratuvar hormon analizleri ve antikor ölçümleriyle, ultrason eşliğinde iğne biopsisi (İİAB) yöntemleriyle yapılmaktadır.

Anal ve Perianal Bölge Cerrahisi

Anal Bölgenin ileri derecede rahatsızlık veren hemoroid (basur), fissür (çatlak), abse ve fistüllerin tedavisi yapılmaktadır. Ayrıca pilonidal sinüs (kıl dönmesi) hastalığı, uygun yöntemlerle tedavi edilmektedir.

Fıtık Cerrahisi

Göbek, kasık ve karın bölgesi fıtıklarının teşhis ve tedavisi yapılmaktadır.

Laparoskopik Safra Kesesi Cerrahisi

Safra kesesi taşları ve hastalıklarının teşhisi ve laparoskopik cerrahi ile en az ağrılı ve iyileşme süresini en aza indiren yöntemle tedavisi yapılmaktadır.

Varis Tedavisi ve Cerrahisi

Bacaklarda estetik ve sağlık açısından sorun oluşturan varislerin tıbbi ve cerrahi tedavileri yapılmaktadır.

Endoskopi Ünitesi

Uyutularak gastroskopi (mide incelemesi) ve kolonoskopi (kalın bağırsak incelemesi) yapılabilmektedir.

Nöroloji

Genel olarak beyin, beyin sapı, omurilik ve çevresel sinir sistemiyle kasların hastalıklarını inceleyen, teşhis ve cerrahi dışındaki tedavi uygulamalarını içeren tıp bilimi dalıdır.

Nöroloji polikliniklerine başvuru şikayetleri başlıca; Baş ağrıları, baş dönmeleri, inmeler, şuur değişikliği ile giden hastalıklar (epilepsi = sara vs.), el ayak uyuşmaları, çeşitli kas güçsüzlükleri, hareket bozuklukları, beyin damar hastalıkları, bunamalar, uyku bozuklukları, bel ve boyun ağrıları gibi durumlardır.

Tıptaki hızlı gelişmelerle birlikte, içine kapalı ve sınırlı bir dal olmaktan çıkmış, epilepsi, hareket bozuklukları, beyin damar hastalıkları, bunamalar, uyku bozuklukları gibi ayrıca özelleşmişlik gerektiren alt disiplinlere bölünmüştür. Tüm bu alanlarda ciddi laboratuar çalışmalarıyla ve diğer tıp dallarıyla eşgüdümlü bir ilişkiyle ilerlemektedir. Rahatlıkla söylenebilir ki tıbbın son yıllarda en belirgin gelişme kaydettiği dalların başında “Nöroloji” gelmektedir.

EMG

El ve ayak uyuşmaları gibi sık rastlanan yakınmalarla ortaya çıkan nöropatileri değerlendirmek, sinir sıkışmaları ve bel boyun fıtığı gibi ağrılı durumların tanısında dinamik bir tanı yöntemi olan EMG ( elektromiyonörografi ) tetkiki elektrofizyoloji laboratuarında yapılabilmektedir. Özellikle şeker hastalığında ayaklarda yanma, uyuşmaya neden olan diabetik polinöropatide EMG tek tanı yöntemidir.

EEG

Başta epilepsi olmak üzere santral sinir sisteminin birçok hastalığında (baş ağrıları, demans, uyku bozuklukları vs.) ayrıca tanı amacı ile kullanılan EEG ( elektro ensafolo grafi ) tetkiki de elektrofizyoloji laboratuarında yapılabilmektedir.

EEG Çekimi Nasıl Yapılır?

 •     Rutin EEG

    Beynin elektriksel faaliyeti, hastanın saçlı derisi üzerine yerleştirilen küçük metal elektrodlar aracılığıyla EEG aletine iletilir ve veriler ortalama 20 dakika süreyle bilgisayara kaydedilir. Çekim sırasında hastaya elektrik verilmesi söz konusu değildir ve hasta herhangi bir ağrı duymaz. Parazitsiz, kaliteli bir kayıt alabilmek için hasta çekim sırasında aksi istenmedikçe gözlerini kapalı, çene ve boyun kaslarını gevşek tutmalı, olabildiğinde hareketsiz durmalıdır.

 •     Uyku EEG

    Hastanemizde gündüz hastalar uyutularak 1 saat süre ile yapılan bir tetkiktir. Hastayı izleyen hekimin kararına göre, özellikle rutin EEG incelemesinin normal bulunduğu durumlarda uygulanır.

Dahiliye (İç Hastalıkları)

Özel Uncalı Meydan Hastanesi, deneyimli uzman kadrosu ve teknolojik donanımlarıyla 24 saat hizmet verebilecek bir yapıya sahip bulunuyor.

İç Hastalıkları Polikliniğimiz , çalışma düzeni içinde, teşhis ve tedavi hizmetlerinin yanı sıra check-up ve konsültasyon hizmetleri de sunuyor, İç Hastalıkları Ünitesi’nin çalışmaları Özel Uncalı Meydan Hastanesi’nin teknik donanımıyla destekleniyor.

Özel Uncalı Meydan Hastanesi’nde her türlü hastalığın tanısı için gerekli bütün tahlil ve testler ve görüntüleme çalışmaları başarıyla yapılıyor.

Genel Dahiliye

Tıbbın tüm klinik branşlarına temel teşkil eden bir disiplindir. Sağlık kuruluşlarına başvuran hastaların büyük çoğunluğunun problemleri iç hastalıklarının ilgi alanına girmektedir. Üst ve alt solunum yolu hastalıkları,ateşli hastalıklar, hipertansiyon, mide-bağırsak sistemi hastalıkları, böbrek hastalıkları, tiroid hastalıkları, şeker hastalığı, romatizmal hastalıklar gibi çok geniş bir skalayı kapsar.

Günümüzdeki bilimsel gelişmelerin ışığında ayrıntılı fizik muayene doğrultusunda gerekli modern tetkikler, laboratuar (kan, idrar, dışkı vb.), radyolojik incelemeler (röntgen, ultrasonografi ) ve EKG, gibi gerekli tüm tetkikleri kullanarak hastalıkların erken ve kesin tanısını sağlar.

Genel Dahiliye Bölümünde konulan teşhis doğrultusunda gerektiğinde gerek iç hastalıkları yan dalları-endokrinoloji, gastroentroloji, romatoloji, vb. gerekse kardiyoloji, göğüs hastalıkları, enfeksiyon hastalıkları, nöroloji,  tüm cerrahi bölümler, psikiyatri bölümleri ile işbirliği içinde, gerektiğinde hastayı ilgili bölüme sevk ederek hastanın tüm sağlık problemlerinin çözümü için uğraşır.

Genel Dahiliye hizmeti poliklinik muayeneleri, yatarak takip ve tedavi, acil servis ve check-up’ı içerir. Check-up kişinin herhangi bir şikayeti olmaksızın belirli periyotlarla yapılan ve kişinin cins, yaş ve artan risk faktörleri doğrultusunda yapılan geniş kapsamlı sağlık taramasıdır. Check-up’lar sayesinde birçok hayati önem taşıyan hastalıkların tanısının mümkün olan en erken dönemde konulabilmesi hastalıkların tedavi başarı olasılıklarını arttırabilmektedir.

Dahiliye Hangi Hastalıklara Bakar?

 •     Şeker hastalığı (Diabates Mellitus: Tanı, Tedavi, Bilgilendirme)
 •     Tansiyon (Hipertansiyon: Tanı tedavi, Takip – Holter)
 •     Karaciğer, Safra kesesi hastalıkları
 •     Endokrinoloji (Tiroit, Böbreküstü bezi hipofiz ve hastalıkları)
 •     Metabolik hastalıklar ve obezite (Kolesterol, Trigliserid yükseklikleri, Gut hastalığı ve diğer Metabolizma hastalıkları)
 •     Sindirim sistemi hastalıkları (Ülser, Gastrit , Reflü hastalığı, Kolitler)
 •     Kansızlık ve Kan hastalıkları, Tanı ve tedavisi
 •     Solunum sistemi hastalıkları
 •     Kalp hastalıkları (Kalp ritim bozuklukları, Kalp yetmezliği vs.)
 •     İdrar yolu hastalıkları
 •     Romatizmal hastalıklar
 •     Yaşlılığa bağlı hastalıklar ve takibi
 •     Ameliyat öncesi ve sonrası kontrol ve takipler
 •     Böbrek hastalıkları (Şeker ve Tansiyona bağlı böbrek hastalıkları takip ve tedavisine bağlı nefropatiler)
 •     Check-up
 •     Alerjik hastalıklar

Kadın Hastalıkları ve Doğum

Kadın Hastalıkları ve Doğum’un Tanı ve Tedavi Alanları;

Ağrısız Doğum

Hastanemizde tecrübeli uzman doktorların yardımıyla ağrısız, acısız normal doğum yapma şansına sahipsiniz. Bir bölgesel anestezi yöntemi olan ağrısız doğumla sancılarınızı sadece kasılma olarak hissedip, çok daha rahat, kolay ve çabuk normal doğum yapmak mümkündür.

Perinatoloji

Antenatal danışma, Kalıtımsal hastalık öyküsü olanlarda genetik danışmanlık Gebeliğe hazırlık Gebelik izleme, Doğum öncesi eğitim, Doğum, Postpartum danışmanlık, Tekrarlayan gebelik kayıpları, Kötü obstetrik öykü danışmanlığı, Kromozomal ve yapısal anomali taraması, 3D USG, Invazif perinatolojik girişimler.

Infertilite

Bebek sahibi olma isteğiyle başvuruda bulunan çocuksuz çiftlerin tanı ve tedavisi, son teknolojik olanaklar kullanılarak gerçekleştirilir. Ana ilke, doğru zamanda doğru tedavi yöntemleri ile alınabilecek en ideal sonuca en kısa zamanda ulaşmaktır.

Menopoz

Menopoza giren kişilerin, bu süreci daha rahat ve sağlıklı geçirebilmesi için çalışan klinik, menopoz döneminde gerekli olan mamografi, kemik yoğunluğu ölçümü ve psikolojik danışma gibi hizmetleri, Radyoloji ile eşgüdümlü olarak veriyor.

Jinekolojik Onkoloji

 •     Onkolojik danışmanlık,
 •     Tarama çalışmaları,
 •     Şüpheli jinekolojik ve diğer branş olgularının konsültasyonu ve ayırıcı tanısı,
 •     Ailesel kanserlerin tanısı, koruyucu ve tedavi edici yaklaşımlar,
 •     Serviksin Preinvazif lezyonları için tanı ve tedavi uygulamaları.

Ortopedi ve Travmatoloji

Hastanemizde; diz, kalça, bel, omuz, el, el bileği, dirsek, ayak ve ayak bileği problemlerinin cerrahi ve cerrahi dışı tedavileri Ortopedi ve Travmatoloji ekibimiz tarafından yüksek başarı oranıyla yapılmaktadır.

Diz Eklemi

Hastalarımızın ortopedi kliniğimize en fazla başvurma sebebi; diz ile ilgili problemlerdir. Bunun nedeni ise, diğer eklemlerle kıyasladığında, diz ekleminin en fazla yüke maruz kalan eklem olmasıdır. Eklem kıkırdak bozuklukları, menisküs yırtıkları, bağ yaralanmaları diz ekleminde sık rastlanan problemlerdir. Bu problemler ise; ağrı, şişlik, takılma hissi, boşluk hissi gibi şikayetlere neden olur. Bu şikayetler, normal diz ekleminde olamaz.

Günümüz Gelişmiş Ortopedik Tedavi Yöntemleri;

 •     Menisküs yırtığı ve problemleri kapalı cerrahisinin
 •     Diz çevresi kırıklarının cerrahi ve cerrahi dışı tedavisinin
 •     Diz çevresi çıkıklarının cerrahi ve cerrahi dışı tedavisinin
 •     Gonartroz (diz kireçlenmesi) tedavisinin (diz protezi gibi) yüksek başarı oranıyla yapılmasını mümkün kılmakta.

Kalça Eklemi

Ağrısız ve hareketleri rahat bir kalça eklemi, yaşam kalitesinin olmazsa olmazıdır. Kırıklar, çıkıklar, enfeksiyon, kemik erimesi ve eklem artrozu (kireçlenme) en sık rastlanan kalça sorunlarıdır.

En Sık Tedavi Edilen Kalça Eklem Problemleri Şunlardır;

 •     Çocuklarda görülen doğuştan kalça çıkığı,
 •     Doğuştan kalça çıkıklığı nedeniyle ortaya çıkan sakatlıklar,
 •     Çocuk kalça kırıkları,
 •     Yetişkin kalça kırıkları,
 •     Kalça eklemi ve kıkırdak problemleri (kireçlenme).

Vertebra (Omurga)

 •     Doğumsal ve gelişimsel omurga problemleri,
 •     Vertebra kırıkları,
 •     Spinal stenoz (Kanal darlığı),
 •     Algoloji (Ağrı tedavisi) uygulanmaktadır.

Omuz Eklemi

Omuz eklemi, kolumuzu koordinasyon içinde kullanmamızda en önemli eklemdir. Ağrı, kolumuzu kaldıramama, güçsüzlük normal bir omuzda olmaz. Bu şikayetler varlığında ise; Elimiz, el bileğimiz ve kolumuz görevini tam yapamaz. Bu durumda, bir ortopedi uzmanına danışmak zorunlu hale gelir.

Omuz Ekleminde En Sık Tedavi Edilen Sorunlar Şunlardır;

 •     Omuz çıkıkları,
 •     Omuz kırıkları,
 •     Omuz kas yırtıkları ve omuz eklem problemleri kapalı cerrahi,
 •     Omuzda sıkışma,
 •     Omuz eklemi artrozu (kireçlenmesi)

El ve El Bileği

El ve el bileğinde irili ufaklı tam 27 adet kemik bulunmaktadır. Dolayısıyla, el ve el bileği, tedavisi son derece dikkat ve ihtimam gerektiren hassas bölgelerdir.

Bu bölgelerin en sık tedavi gerektiren problemleri ise şunlardır;

 •     Parmak, el ve el bilek kırıkları,
 •     Parmak, el ve el bilek çıkıkları,
 •     Kas ve tendon yaralanmaları,
 •     Parmak, el ve el bilek kesikleri.

Kulak Burun Boğaz

Hastanemiz Kulak – Burun – Boğaz Hastalıkları Baş ve Boyun Cerrahisi Kliniğinde günümüz koşullarını takip eden modern tedavi yöntemleri uygulanabilmektedir.

Kulak Hastalıkları

 •     Dış Kulak Yolu ve Kulak Kepçesi Hastalıkları:

Kulak kiri, dış kulak yolu iltihabı, dış kulak yolu kitle ve tümörleri, kulak kepçesi kitleleri. v.b. gibi hastalıklar tedavi edilebilmektedir.

 •     Orta Kulak Hastalıkları:

Akut orta kulak iltihapları, orta kulakta sıvı birikmeleri ve cerrahi tedavileri, kronik orta kulak iltihapları operasyonları ve kulak zarı deliği operasyonları, orta kulak tümörleri ve cerrahisi tedavileri yapılmaktadır.

 •     İç Kulak Hastalıkları:

İşitme kayıpları ve tedavileri, baş dönmesi nedenleri ve tedavileri yapılabilmektedir. Ameliyathanemizde kullandığımız üst model mikroskop cihazımız ile kulak zarı ameliyatları,kulağa tüp takılması ameliyatları, kronik orta kulak ve kolesteatom cerrahileri yapılabilmektedir.

Burun ve Sinüs Hastalıkları

 •     Burun Eğriliği ve Cerrahisi:

Kapalı ve açık tekniklerle burun eğrili cerrahisi septoplasti operasyonu ve estetik ve fonksiyonel amaçlı septorinoplasti operasyonları rutinde en sık yapılan ameliyatlarımızdandır.

 •     Burun Eti Büyümesi ve Tedavisi:

Konka hipertrofisi adı verdiğimiz burun eti büyümesi ameliyathanemizde bulunan radyofrekans cihazımız ile tedavi edilebilmektedir.

 •     Sinüs Hastalıkları ve Tedavisi:

Akut sinüzitte uygun medikal tedavi uzman hekimlerimizce sağlanmaktadır. Kronik sinüzit tedavisinde uygulanan Endoskopik Sinüs Cerrahisi ameliyathanemiz koşullarında gelişmiş endovizyon sistemlerimiz ve açılı endoskoplarımızla sıklıkla yapılan operasyonlarımızdandır.

Boğaz Hastalıkları

 •     Bademcik ve Geniz Eti Problemleri:

KBB pratiğinde en sık görülen geniz eti ve bademcik hastalıkları tedavisi ve cerrahisi hastanemizde uzman hekimlerimizce başarı ile yapılabilmektedir. Bademcik ameliyatında kullanılan farklı teknikler ameliyathane koşullarımızda uygun hastalara yapılabilmektedir.

 •     Ses Hastalıkları:

Günlük iletişimimizi sağlayan sesimizin problemleri ve hastalıklarının tedavisi başarı ile yapılabilmektedir.

Baş ve Boyun Cerrahisi

 •     Gırtlak Hastalıkları ve Tedavisi:

Toplumda giderek artan sıklıkta ortaya çıkmakta olan gırtlak (larenks) hastalıkları tedavisi hastanemizde başarı ile yapılabilmektedir. Larenks tümörü tedavisinde uygulanan kapalı ve açık cerrahiler uygun hastaya göre yapılabilmektedir.

 •     Tiroid Hastalıkları ve Tedavisi:

Ülkemizde endemik olarak sık görülen guatr hastalığının cerrahisi servisimizde uzman hekimlerce yapılabilmektedir. Tiroidektomi ameliyatımızda hastalarımızın isteğine göre ses tellerini çalıştıran siniri gösteren monitörizasyon yöntemi yapılabilmektedir.

 •     Boyun Kitleleri ve Tedavisi:

Boynun anatomik lokalizasyonuna göre ortaya çıkan kitlelerin nedeninin araştırılması ve cerrahi tedavisi servisimizde yapılabilmektedir.

 •     Dudak ve Oral Kavite Tümörleri:

Sigara nedeni ile toplumda sık görülen dudak ve oral kavite tümörlerinin tedavisi hastanemizde yapılabilmektedir.

 •     Tükrük Bezi Hastalıkları:

Major tükrük bezleri olarak adlandırılan parotis ve submandibuler glanda ait kitle ve tümörlerinin tedavisi hastanemizde yapılabilmektedir. Hastalarımızın isteğine göre yüz sinirini gösteren moniötrizasyon yöntemi hastanemiz koşullarında yapılabilmektedir.

Facial Plastik Cerrahi Uygulamaları

Servisimizde yaş sınırlaması olmadan Kepçe Kulak Cerrahisi ve diğer kulak kepçesi cerrahileri başarı ile yapılmaktadır. Rutin pratiğimizde en sık yaptığımız Fonksiyonel ve Estetik Septorinoplasti operasyonu servisimizde uzman hekimlerimiz ve hasta görüşmelerimiz sonucunda karar verilip yapılabilmektedir. Ayrıca isteğe bağlı olarak botox ve dolgu uygulamaları yapılabilmektedir.

Hastanedmizde Horlama ve Uyku Apnesi Cerrahisi Ameliyatları Yapılabilmektedir.

Radyoloji

Günümüzün teknolojilerine sahip donanımı, doktor ve tekniker kadrosuyla mevcut radyoloji işlemlerini yapabilen gelişmiş bir tanı ve tedavi birimidir. Radyoloji Bölümümüz, doğru tanıya, her hastaya en düşük riskli ve en hızlı en uygun yöntemin özenle seçilmesi ve uygulanmasıyla varılacağına inanmaktadır.

Radyoloji Bölümümüzde Hastalıkların Tanısı ve İzlenmesinde Kullandığımız Tıbbi Görüntüleme Cihazlarımız Şunlardır:

 •     Çok detektörlü bilgisayarlı tomografi (MDBT)
 •     Açık MRI (Emar)
 •     Konvansiyonel Röntgen
 •     Dijital Mammografi
 •     Ultrasonografi
 •     Renkli Doppler Ultrasonografi
 •     Kemik Dansitometresi (Meydan ve çallı şubelerimizden alınan hizmet )

Tüm ultrasonografi, Doppler incelemeleri ve kemik yoğunluğu ölçümleri yapılmaktadır. 

Anesteziyoloji ve Reanimasyon

Anesteziyoloji ve Reanimasyon Bölümünde, hasta bakım ve tedavi hizmeti dahilinde her türlü cerrahi girişim ve müdahaleler içinde anestezi uygulaması yapılmaktadır. Anestezi öncesi tıbbi değerlendirme uzman hekimler tarafından yapılır.

Anestezi, duyumsama yokluğudur. Genel Anestezi, geçici bilinç kaybı ile birlikte duyu fonksiyonlarının ortadan kalkmasıdır. Halk arasında anestezi yerine “Narkoz” da denilmektedir. Narkoz, anestezi ile eş anlamlı gibi görülüyor olsa da, tam bilinç kaybı olmadan, duyarlılığın ileri derecede ortadan kalkmasıyla oluşan belirgin uyuşma halidir.

Uygulanan Anestezi Çeşitleri;

 • Genel Anestezi
 • Local Anestezi
 • Bölgesel Anestezi

Anestezi Doktorunun Hastanın Sağlık Durumu ile İlgili Ameliyat Öncesi Yaptığı Değerlendirmeler;

 1.     Hastanın genel sağlık durumu, varsa hastalıkları (kronik) veya geçmişte geçirdiği hastalıkları hakkında bilgi alınmaktadır.
 2.     Kalp Damar – Akciğer başta olmak üzere anestezi açısından genel muayenesi yapılır. Riskleri belirlenir.
 3.     Alerji durumu, ilaç alerjileri değerlendirilir.
 4.     İlaç, sigara, alkol kullanımı, diğer alışkanlıkları sorulur.
 5.     Daha önce geçirdiği ameliyatlar varsa öğrenilir.
 6.     Uygulanacak anesteziye karar verilir hastaya da uygun anestezi yöntemi hakkında bilgi verilir.
 7.     Geçireceği ameliyat esnasında kullanılacak anestezi yöntemi hakkında bilgi verilir.

Cildiye (Dermatoloji)

Farklılaşan çevre şartları ile paralel olarak önem kazanan dermatolojik sorunların birçoğu uzmanları tarafından tedavi edilmediği takdirde hem sağlık hem de fiziksel ve görsel açıdan daha kötü sonuçlar yaratabilir. Dermatolojik ve kozmetik konularda bilimsel temellere dayanmayan tedavi yöntemlerinden kaçınılmalı, kesinlikle konunun uzmanlarına başvurulmalıdır.Deri Kanserlerinden sonra önemli hastalıklar arasında bulunan, mantar, akne tedavisi ve takibi, alerjik egzamalar, ben takibi gibi konularda bölümlerimizin uzmanlık alanlarıdır. Tüm hastanelerimizde oluşturulan dermatoloji ekiplerimiz özellikle deri kanserlerinin erken tanı ve tedavisine yönelik oldukça başarılı sonuçlar elde etmektedirler.

– Deri Enfeksiyonları (Mantar, bakteri enfeksiyonları ve siğiller)
– Yağ Bezi Hastalıkları (Sivilce, kepek)
– Alerjik Deri Hastalıkları
– Ürtiker (Kurdeşen)
– Rozasea (Gülleme)
– Psoriasis (Sedef Hastalığı)
– Vitiligo (Ala Hastalığı)
– Behçet Hastalığı
– Ekzemalar
– Benler
– Deri Tümörleri
– Saç Hastalıkları, Saç Dökülmesi
– Tırnak Hastalıkları, TırnakBatması
– Ağız Yaraları

Göz

Göz bölümümüz ekip ve alt yapı olarak dünyadaki tıbbi gelişmeleri yakından izleyerek uygulama imkanına sahiptir.

Çocuklarda Göz Muayenesi

Doğumdan itibaren bebeklerin ve süt çocuklarının gözlerinde kızarıklık ,çapaklanma,şaşılık,göz kapağında düşüklük,göz bebeğinde olağan dışı pırıltı ve beyazlık olması durumunda vakit kaybetmeden göz doktoruna muayene ettirilmelidir. Doğuştan göz yaşı kanalı darlık ve tıkanıklıkları çocuk 6 aylık olana dek ameliyatsız göz damlası ve masaj ile tedavi edilebilir.

Genç Erişkinde Göz Muayenesi

Her türlü baş ağrısı ve gözleri kısarak bakma sık sık arpacık çıkartma kapak kenarı kepeklenmesi görme bozukluğuna işaret eder. Hastahanemizde her türlü gözlük muayenesi kontakt lens muayenesi ve ameliyatla tedavi (Eximer Laser) Konusunda bilgilendirme yapılmaktadır.

Gözde Yaralanma, Yabancı Cisim Kaçması ve İltihaplanma

Beklemeden göz doktoruna muayene olunmalıdır. Göze kaçan cismi kendiniz çıkartmaya çalışmayınız .Göz doktoru önerisi olmadan göz damlası kullanmayınız.Yanlış ilaç kullanmak ve göze kaçan cismi çıkartmaya çalışmak göz kaybına yol açabilir.

Kırk Yaş Üzeri Göz Muayenesi

Göz hekimi başka bir şey önermemişse her yıl muayene olunmalıdır .Uzak ve yakın görme muayenesi,göz tansiyonu ölçümü katarakt ve göz dibi muayene yapılarak koruyucu önlemler alınır varsa kuruluk ve kaşınma ayrıca göz bebeği üzerine yürüyen etlerin(halk arasında kuş kanadı tıp dilinde terigium) tedavisi yapılır.

Göz Tansiyonu

Gözün iç basıncının yükselmesidir.Geç kalınmış tedavisiz vakalar körlük sebebidir.İlaçla ameliyatsız tedavi mümkündür.göz tansiyonu ilaçları devamlı kullanılmalıdır.

Katarakt

Göz merceğinin kesifleşmesidir 50 yaş üstünde her insanda değişik derecelerde vardır.olgunlaşınca tedavi cerrahi Lazer(FAKO) ile yapılır.

İç Arpacık ve Şalazion

Tedavisiz yada geç kalınmış iç arpacıklar göz kapağında kist lesirler ameliyatla temizlenip çıkartılmaları gerekir

Pterigium (Halk Dili Kuş Kanadı)

Göz bebeğinin üzerine yürüyen etler ameliyatla tamamen temizlenip doku nakli (greftleme) ile tekrarlamayacak şekilde tedavi edilmektedir.

Şeker Hastalığı ve Yüksek Tansiyonda Göz Dibi Muayenesi

Göz damarlarında kanama ve retinada bozukluklar yapar kalıcı görme bozuklukları oluşur.Hekim başka bir şey önermezse göz dibi muayenesi her yıl tekrarlanmalıdır.

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları

Çocuk Hastalıkları Bölümünde;

 •     Çocukluk çağı hastalıklarında tanı, teşhis ve tedavi,
 •     Çocuk büyüme ve gelişme takibi,
 •     Çocukluk çağı aşı uygulamaları,
 •     Yenidoğan bebek bakımı, beslenmesi ve emzirme danışmanlığı,
 •     Yenidoğan bebeklerin tarama testleri yapılmaktadır. (işitme testi, fenilketonüri ve doğuştan hipotiroidi için topuk kanı ile tarama testi, kalça çıkığı açısından fizik muayene ve kalça USG).

Aşılar Konusunda Bilinmesi Gerekenler

Yurdumuzda ve diğer ülkelerde kullanılan aşı takvimleri, uzun ve titiz çalışmalar sonucu oluşturulmuştur. Belirli bir hastalığın oluşturduğu risk, o hastalığın aşısının oluşturacağı riskten çok daha yüksektir. Bu nedenle, aşının “riskini” veya ateş, ağrı, bir takım döküntüler gibi neden olabileceği rahatsızlıkları düşünerek, aşıdan kaçınmak son derece yanlış bir tutumdur. Ancak, çocuğunuzun belli bir önemli sağlık sorunu var ise, aşı takvimini doktorunuzla birlikte tartışmalı, kendiniz bu konuda karar almaktan kaçınmalısınız. Yanlış bir uygulama olarak, bazı durumlarda aşı ertelenmekte veya iptal edilmektedir.

Aşı Uygulamasına Engel Olmaması Gereken Durumlar Şunlardır;

Eski prematürelik, yenidoğan sarılığı, ailede felç, alerji öyküsü, 38 C dereceyi geçmeyen hafif ateş, hafif soğuk algınlığı, nezle, bebekte cilt alerjileri… Daha önce yüksek ateşe bağlı havale geçiren çocuklarda da yüksek ateşe karşı gerekli önlemler alınarak, aşılama programı ertelenmemelidir. Aşı uygulamasına bağlı olarak, aşı yerinde hafif bir şişlik ve kızarıklık, bazen de çocukta ateş yükselmesi olabilir. Bu durumlara karşı doktorunuza danışarak, aşıdan sonra, çocuğun vücut ağırlığına uygun ateş düşürücü kullanılabilir.

Acil Servis

Acil rahatsızlıklarda hastalara yapılacak ilk müdahale büyük önem taşır. Hastanemizde; Acil müdahale için başvuran her hasta titizlikle değerlendirilmekte ve uzman ekipler tarafından tedavi edilmektedir. Acil servislerimiz teknik alt yapısı ve uzman hekim kadrosu ile 7/24 hizmet vermektedir.

Hastanemiz; Pek çok farklı uzman hekim ile hastalarına acil servis hizmetini, en iyi koşullarda sunmaya çalışmaktadır.

Acil Servis Bölümlerinde aile hekimliği uzmanları ve/veya acil tıp uzmanları görev yapmaktadır. Bu ekip tarafından değerlendirilen hastalarımız için tedavi sürecinde görev alabilecek diğer uzmanlık dallarından hekimler davet edilebilmektedir.

Ameliyathanelerimize kolay entegre olabilen acil ünitelerimizde; Doğru ve hızlı teşhis için laboratuvar ve radyoloji bölümlerimiz uzman kadrosu ile de Acil Servislerimize günün her saatinde destek vermektedir.

Ev ve işyerlerinde meydana gelen her türlü acil müdahale için de hizmetinizdeyiz… Yanıklarda, kanamalarda, elektrik çarpmalarında, kalp krizlerinde, bayılma, boğulma, travma ve tüm akut dahiliye rahatsızlıklarında ve diğer tüm acil hastalık durumlarında servislerimize başvurabilirsiniz.

Acil servislerimiz her yaş grubuna hizmet vermektedir. Hızlı müdahale odası, Ağır travmalı veya hayati riskin yüksek olduğu hastaların acilden girer girmez kabul edildiği CPR odasını da bünyesinde bulundurmaktadır.

Üroloji

Üroloji Nedir?

Üroloji, kadın ve erkeklerin böbrek ve idrar yolları ile erkeklerin genital sistemlerini inceleyen tıbbi branştır. Böbrekler, idrar kanalları, mesane (idrar torbası), prostat bezi, meni kanalları, idrar borusu, testisler ile ilgili her türlü rahatsızlığın tanı ve tedavisini içerir.

Üroloji, hem erişkin erkek ve kadın, hem de çocuk hastalarla ilgilenir.

Ürolojiyi ilgilendiren hastalıklar arasında: Böbrek, prostat, mesane ve testis kanserleri, böbrek taşları, idrar yolları tıkanıklığı, prostat büyümesi, iktidarsızlık, kısırlık, idrar kaçırma, idrar yollarının taşları önemli bir yer tutar. Sık görülen diğer bazı hastalıklar ise, idrar yolu iltihapları, cinsel yolla bulaşan hastalıklar, İşeme bozuklukları, idrar kaçırma, erken boşalma ve sertleşme sorunları ve , genital siğillerdir.
Ayrıca, çocuklardaki inmemiş testis (yumurtanın torbaya inmemesi), hidrosel (torbada su kesesi), varikosel, idrar deliğinin yanlış yerde olması (hipospadiyas ve epispadiyas) sayılabilir. Gece yatak ıslatma, mesaneden böbreğe idrarın geri kaçması, sünnet derisinin tüm hastalıkları ve sünnet operasyonu da ürolojinin sahasına girmektedir.

Meydan Hastanesi Üroloji bölümünde hasta odaklı yaklaşımı sayesinde hastayı dinleyen, eğiten ve çözümler üreten uzman hekimler ile hastanın özel durumu dikkate alınarak kişiye özel tedavi hizmeti sunulur.
Üroloji Bölümü Tanı/Tedavi Alanları Uyguladığımız Ameliyat Teknikleri;

 • Ameliyatlar (Böbrek, idrar yolları, mesane, prostat, testis hastalıkları)
 • Endoskopik ameliyatlar (Mesane ve prostat hastalıkları, idrar yolları taşları)
 • Erkek genital sistemi cerrahisi, genital siğiller, idrar kaçırma
 • Mikroskopik ameliyatlar: İnfertilite (Kısırlık tedavisinde)
 • Mikrovarikoselektomi
 • Mikroskopik TESE

Sünnet hakkında bilgilendirme:

Sünnetten Önce

Muayenesini yaptırmadan oğlunuzu sünnet ettirmeyiniz. Muayeneyi mutlaka bir doktora yaptırınız. Sünnet sadece kesmek değil, çocuğunuzun cinsel organı ve gelişimini değerlendirerek, aileyi yönlendirip sünnet edilmemesi gereken vakaları, 3-4 defa ameliyat gerektiren vakaları, gelişme geriliği olanları gerekli yerlere sevk ederek tedavilerin yapılmasını sağlamaktır. Sünnet, aslında cerrahi bir işlem olup, çocuklardaki tüm cerrahi işlemlerde olduğu gibi, işlemin uygun şekilde, sorunsuz yapılabilmesi, ve çocuğun olaydan en az etkilenmesini sağlamak için; genel anestezi altında (uyutularak) yapılması en sağlıklı olanıdır. Eğer lokal anestezi (penisin iğne ile uyuşturulması) şeklinde yapılacaksa, çocuğun sünnete anne baba tarafından çok iyi hazırlanması gereklidir.

Hazırlık

Oğlunuz ile sünnet hakkında konuşma yaparken dikkatli olunuz. Korkutucu şeyler söylenmesine izin vermeyiniz. Çocuğa asla yalan söylemeyiniz. Kesmek, kesilmek, budamak yerine sünnet ettirmek, sünnet olmak tabirlerini kullanınız. Konuşma sırasında normal bir olaydan bahsediyormuş gibi davranınız. Tedirgin ve heyecanlı olmayınız. Ses tonu ve yüz mimiklerinizi , uygun şekilde kullanınız. Oğlunuzun sizi sürekli izleyeceğini ve sizin ruh halinizin ona aynen yansıyacağını biliniz. Neden sünnet olması gerektiğini, sünnetin asırlardır her Müslüman erkek çocuğa uygulandığını, hatta sağlıklı olduğu için tüm dünyada sünnetin uygulanmaya başlandığını kendisi için de sünnet zamanının geldiğini anlatınız. Sünneti yapacak doktorla mutlaka çocuğunuzu önceden tanıştırınız. Cevabını bilmediğiniz sorularına yanlış cevaplar yerine, doktorun bunu ona açıklayabileceğini söyleyiniz, gerekirse psikiyatrik destek alınız.

Sünnet Sırasında

Anne, baba ve yakınlarının aşırı heyecan ve tedirginliğini çocuğa aynen yansıtıp, onu etkileyip sünneti zorlaştıracağını unutmayınız. Sakin olunuz; olamıyorsanız sünnet esnasında çocuğunuza gözükmeyiniz. Aşırıya kaçmamak kaydı ile cesaretlendirecek sözler söyleyiniz. Sünnetten önce uygulanan ve çok az can yakabilen lokal anestezi uygulaması ile tam bir uyuşma sağlanarak sünnet işlemi acısız bir şekilde gerçekleştirilir. Fazla nazlı ve ürkek olan çocuklar dokunma duyusuna ağrı olarak algılayabilir ve sünnet korkusu içinde acı ifade etmeyi psikolojik kaçış olarak kullanmak isteyebilir. Bağırabilirler, böyle durumlarda telaş yaparak çocuğu tetikleyip sünneti zorlaştırmayınız. Unutmayınız ki; uyuşma kontrolü doktor tarafından defalarca yapılmaktadır.

Sünnetten Sonra

 •     Kıyafet

Oğlunuza çok dar olmayan külot üzerine pantolon, şort veya pijama giydiriniz. Bez kullanıyorsanız altının bezini bağlayınız.

 •     Hareket

Hemen ayağa kalkabilir, yürüyebilir, gezebilir, oyun oynayabilir, okula gidebilir.

 •     Ağrı

Sünnetten yaklaşık 2-3 saat sonra uyuşturucu iğnenin etkisi geçeceği için ağrı başlayabilir. Bunun için çocuğun yaşına uygun, doktorun tavsiyesi doğrultusunda ağrı kesicilerden uygun olanı veriniz.

 •     Küçük Tuvalet

Oğlunuz küçük tuvaleti geldiğinde, idrarını çok kolaylıkla yapabilir.

 •         Perhiz

    Herhangi bir yiyecek içecek kısıtlaması yoktur.

 •         Banyo

    sünnetten sonra ikinci günden itibaren istediği şekilde banyo olabilir.

Genel Cerrahi

Genel Cerrahi Bölümü Tedavi Alanları;

 •     Sindirim Sistemi Cerrahisi,
 •     Karın ve Kasık Fıtığı Cerrahisi,
 •     Tiroid Cerrahisi,
 •     Meme Hastalıkları Cerrahisi,
 •     Anal Bölge Cerrahisi (Hemoroid, Fistül, Fissür, Abse),
 •     Kıl Dönmesi Cerrahisi,
 •     Laparoskopik (Kapalı) Ameliyatlar,
 •     Endoskopi Ünitesi (Gastroskopi ve Kolonoskopi)

Hastanemiz meme hastalıkları ve cerrahisi, anal ve perianal bölge hastalıkları ve cerrrahisi, tiroid hastalıkları ve guatr, kasık ve karın bölgesi fıtıkları, safra kesesi taşları ve cerrahisi, laparoskopik cerrahi, mide ince ve kalın bağırsak hastalıkları, apandisit-pilonidal sinüs (kıl dönmesi) cerrahisi ve varis cerrahisi ve konularında uzman doktor aracılığıyla hizmet sunmaktadır.

Meme Hastalıkları ve Cerrahisi

Son yıllarda kadınlarda artan sıklıkta görülen fibrokistik meme hastalığı fibroadenom, meme kanseri gibi hastalıkların erken teşhisi muayene, mammografi, ultrasonografi ve ultrason eşliğinde iğne biopsisi (İİAB) gibi teşhis yöntemleriyle yapılabilmektedir. Meme kanseri’nin tedavisinde hastalara meme koruyucu Cerrahi uygulanabilmektedir.

Tiroid Hastalıkları ve Guatr

Ülkemizde oldukça yaygın görülen tiroid hastalıklarının ve nodüllerin teşhisi ve takibi laboratuvar hormon analizleri ve antikor ölçümleriyle, ultrason eşliğinde iğne biopsisi (İİAB) yöntemleriyle yapılmaktadır.

Anal ve Perianal Bölge Cerrahisi

Anal Bölgenin ileri derecede rahatsızlık veren hemoroid (basur), fissür (çatlak), abse ve fistüllerin tedavisi yapılmaktadır. Ayrıca pilonidal sinüs (kıl dönmesi) hastalığı, uygun yöntemlerle tedavi edilmektedir.

Fıtık Cerrahisi

Göbek, kasık ve karın bölgesi fıtıklarının teşhis ve tedavisi yapılmaktadır.

Laparoskopik Safra Kesesi Cerrahisi

Safra kesesi taşları ve hastalıklarının teşhisi ve laparoskopik cerrahi ile en az ağrılı ve iyileşme süresini en aza indiren yöntemle tedavisi yapılmaktadır.

Varis Tedavisi ve Cerrahisi

Bacaklarda estetik ve sağlık açısından sorun oluşturan varislerin tıbbi ve cerrahi tedavileri yapılmaktadır.

Endoskopi Ünitesi

Uyutularak gastroskopi (mide incelemesi) ve kolonoskopi (kalın bağırsak incelemesi) yapılabilmektedir.

Nöroloji

Genel olarak beyin, beyin sapı, omurilik ve çevresel sinir sistemiyle kasların hastalıklarını inceleyen, teşhis ve cerrahi dışındaki tedavi uygulamalarını içeren tıp bilimi dalıdır.

Nöroloji polikliniklerine başvuru şikayetleri başlıca; Baş ağrıları, baş dönmeleri, inmeler, şuur değişikliği ile giden hastalıklar (epilepsi = sara vs.), el ayak uyuşmaları, çeşitli kas güçsüzlükleri, hareket bozuklukları, beyin damar hastalıkları, bunamalar, uyku bozuklukları, bel ve boyun ağrıları gibi durumlardır.

Tıptaki hızlı gelişmelerle birlikte, içine kapalı ve sınırlı bir dal olmaktan çıkmış, epilepsi, hareket bozuklukları, beyin damar hastalıkları, bunamalar, uyku bozuklukları gibi ayrıca özelleşmişlik gerektiren alt disiplinlere bölünmüştür. Tüm bu alanlarda ciddi laboratuar çalışmalarıyla ve diğer tıp dallarıyla eşgüdümlü bir ilişkiyle ilerlemektedir. Rahatlıkla söylenebilir ki tıbbın son yıllarda en belirgin gelişme kaydettiği dalların başında “Nöroloji” gelmektedir.

EMG

El ve ayak uyuşmaları gibi sık rastlanan yakınmalarla ortaya çıkan nöropatileri değerlendirmek, sinir sıkışmaları ve bel boyun fıtığı gibi ağrılı durumların tanısında dinamik bir tanı yöntemi olan EMG ( elektromiyonörografi ) tetkiki elektrofizyoloji laboratuarında yapılabilmektedir. Özellikle şeker hastalığında ayaklarda yanma, uyuşmaya neden olan diabetik polinöropatide EMG tek tanı yöntemidir.

EEG

Başta epilepsi olmak üzere santral sinir sisteminin birçok hastalığında (baş ağrıları, demans, uyku bozuklukları vs.) ayrıca tanı amacı ile kullanılan EEG ( elektro ensafolo grafi ) tetkiki de elektrofizyoloji laboratuarında yapılabilmektedir.

EEG Çekimi Nasıl Yapılır?

 •     Rutin EEG

    Beynin elektriksel faaliyeti, hastanın saçlı derisi üzerine yerleştirilen küçük metal elektrodlar aracılığıyla EEG aletine iletilir ve veriler ortalama 20 dakika süreyle bilgisayara kaydedilir. Çekim sırasında hastaya elektrik verilmesi söz konusu değildir ve hasta herhangi bir ağrı duymaz. Parazitsiz, kaliteli bir kayıt alabilmek için hasta çekim sırasında aksi istenmedikçe gözlerini kapalı, çene ve boyun kaslarını gevşek tutmalı, olabildiğinde hareketsiz durmalıdır.

 •     Uyku EEG

    Hastanemizde gündüz hastalar uyutularak 1 saat süre ile yapılan bir tetkiktir. Hastayı izleyen hekimin kararına göre, özellikle rutin EEG incelemesinin normal bulunduğu durumlarda uygulanır.

Dahiliye (İç Hastalıkları)

Özel Uncalı Meydan Hastanesi, deneyimli uzman kadrosu ve teknolojik donanımlarıyla 24 saat hizmet verebilecek bir yapıya sahip bulunuyor.

İç Hastalıkları Polikliniğimiz , çalışma düzeni içinde, teşhis ve tedavi hizmetlerinin yanı sıra check-up ve konsültasyon hizmetleri de sunuyor, İç Hastalıkları Ünitesi’nin çalışmaları Özel Uncalı Meydan Hastanesi’nin teknik donanımıyla destekleniyor.

Özel Uncalı Meydan Hastanesi’nde her türlü hastalığın tanısı için gerekli bütün tahlil ve testler ve görüntüleme çalışmaları başarıyla yapılıyor.

Genel Dahiliye

Tıbbın tüm klinik branşlarına temel teşkil eden bir disiplindir. Sağlık kuruluşlarına başvuran hastaların büyük çoğunluğunun problemleri iç hastalıklarının ilgi alanına girmektedir. Üst ve alt solunum yolu hastalıkları,ateşli hastalıklar, hipertansiyon, mide-bağırsak sistemi hastalıkları, böbrek hastalıkları, tiroid hastalıkları, şeker hastalığı, romatizmal hastalıklar gibi çok geniş bir skalayı kapsar.

Günümüzdeki bilimsel gelişmelerin ışığında ayrıntılı fizik muayene doğrultusunda gerekli modern tetkikler, laboratuar (kan, idrar, dışkı vb.), radyolojik incelemeler (röntgen, ultrasonografi ) ve EKG, gibi gerekli tüm tetkikleri kullanarak hastalıkların erken ve kesin tanısını sağlar.

Genel Dahiliye Bölümünde konulan teşhis doğrultusunda gerektiğinde gerek iç hastalıkları yan dalları-endokrinoloji, gastroentroloji, romatoloji, vb. gerekse kardiyoloji, göğüs hastalıkları, enfeksiyon hastalıkları, nöroloji,  tüm cerrahi bölümler, psikiyatri bölümleri ile işbirliği içinde, gerektiğinde hastayı ilgili bölüme sevk ederek hastanın tüm sağlık problemlerinin çözümü için uğraşır.

Genel Dahiliye hizmeti poliklinik muayeneleri, yatarak takip ve tedavi, acil servis ve check-up’ı içerir. Check-up kişinin herhangi bir şikayeti olmaksızın belirli periyotlarla yapılan ve kişinin cins, yaş ve artan risk faktörleri doğrultusunda yapılan geniş kapsamlı sağlık taramasıdır. Check-up’lar sayesinde birçok hayati önem taşıyan hastalıkların tanısının mümkün olan en erken dönemde konulabilmesi hastalıkların tedavi başarı olasılıklarını arttırabilmektedir.

Dahiliye Hangi Hastalıklara Bakar?

 •     Şeker hastalığı (Diabates Mellitus: Tanı, Tedavi, Bilgilendirme)
 •     Tansiyon (Hipertansiyon: Tanı tedavi, Takip – Holter)
 •     Karaciğer, Safra kesesi hastalıkları
 •     Endokrinoloji (Tiroit, Böbreküstü bezi hipofiz ve hastalıkları)
 •     Metabolik hastalıklar ve obezite (Kolesterol, Trigliserid yükseklikleri, Gut hastalığı ve diğer Metabolizma hastalıkları)
 •     Sindirim sistemi hastalıkları (Ülser, Gastrit , Reflü hastalığı, Kolitler)
 •     Kansızlık ve Kan hastalıkları, Tanı ve tedavisi
 •     Solunum sistemi hastalıkları
 •     Kalp hastalıkları (Kalp ritim bozuklukları, Kalp yetmezliği vs.)
 •     İdrar yolu hastalıkları
 •     Romatizmal hastalıklar
 •     Yaşlılığa bağlı hastalıklar ve takibi
 •     Ameliyat öncesi ve sonrası kontrol ve takipler
 •     Böbrek hastalıkları (Şeker ve Tansiyona bağlı böbrek hastalıkları takip ve tedavisine bağlı nefropatiler)
 •     Check-up
 •     Alerjik hastalıklar

Kadın Hastalıkları ve Doğum

Kadın Hastalıkları ve Doğum’un Tanı ve Tedavi Alanları;

Ağrısız Doğum

Hastanemizde tecrübeli uzman doktorların yardımıyla ağrısız, acısız normal doğum yapma şansına sahipsiniz. Bir bölgesel anestezi yöntemi olan ağrısız doğumla sancılarınızı sadece kasılma olarak hissedip, çok daha rahat, kolay ve çabuk normal doğum yapmak mümkündür.

Perinatoloji

Antenatal danışma, Kalıtımsal hastalık öyküsü olanlarda genetik danışmanlık Gebeliğe hazırlık Gebelik izleme, Doğum öncesi eğitim, Doğum, Postpartum danışmanlık, Tekrarlayan gebelik kayıpları, Kötü obstetrik öykü danışmanlığı, Kromozomal ve yapısal anomali taraması, 3D USG, Invazif perinatolojik girişimler.

Infertilite

Bebek sahibi olma isteğiyle başvuruda bulunan çocuksuz çiftlerin tanı ve tedavisi, son teknolojik olanaklar kullanılarak gerçekleştirilir. Ana ilke, doğru zamanda doğru tedavi yöntemleri ile alınabilecek en ideal sonuca en kısa zamanda ulaşmaktır.

Menopoz

Menopoza giren kişilerin, bu süreci daha rahat ve sağlıklı geçirebilmesi için çalışan klinik, menopoz döneminde gerekli olan mamografi, kemik yoğunluğu ölçümü ve psikolojik danışma gibi hizmetleri, Radyoloji ile eşgüdümlü olarak veriyor.

Jinekolojik Onkoloji

 •     Onkolojik danışmanlık,
 •     Tarama çalışmaları,
 •     Şüpheli jinekolojik ve diğer branş olgularının konsültasyonu ve ayırıcı tanısı,
 •     Ailesel kanserlerin tanısı, koruyucu ve tedavi edici yaklaşımlar,
 •     Serviksin Preinvazif lezyonları için tanı ve tedavi uygulamaları.

Ortopedi ve Travmatoloji

Hastanemizde; diz, kalça, bel, omuz, el, el bileği, dirsek, ayak ve ayak bileği problemlerinin cerrahi ve cerrahi dışı tedavileri Ortopedi ve Travmatoloji ekibimiz tarafından yüksek başarı oranıyla yapılmaktadır.

Diz Eklemi

Hastalarımızın ortopedi kliniğimize en fazla başvurma sebebi; diz ile ilgili problemlerdir. Bunun nedeni ise, diğer eklemlerle kıyasladığında, diz ekleminin en fazla yüke maruz kalan eklem olmasıdır. Eklem kıkırdak bozuklukları, menisküs yırtıkları, bağ yaralanmaları diz ekleminde sık rastlanan problemlerdir. Bu problemler ise; ağrı, şişlik, takılma hissi, boşluk hissi gibi şikayetlere neden olur. Bu şikayetler, normal diz ekleminde olamaz.

Günümüz Gelişmiş Ortopedik Tedavi Yöntemleri;

 •     Menisküs yırtığı ve problemleri kapalı cerrahisinin
 •     Diz çevresi kırıklarının cerrahi ve cerrahi dışı tedavisinin
 •     Diz çevresi çıkıklarının cerrahi ve cerrahi dışı tedavisinin
 •     Gonartroz (diz kireçlenmesi) tedavisinin (diz protezi gibi) yüksek başarı oranıyla yapılmasını mümkün kılmakta.

Kalça Eklemi

Ağrısız ve hareketleri rahat bir kalça eklemi, yaşam kalitesinin olmazsa olmazıdır. Kırıklar, çıkıklar, enfeksiyon, kemik erimesi ve eklem artrozu (kireçlenme) en sık rastlanan kalça sorunlarıdır.

En Sık Tedavi Edilen Kalça Eklem Problemleri Şunlardır;

 •     Çocuklarda görülen doğuştan kalça çıkığı,
 •     Doğuştan kalça çıkıklığı nedeniyle ortaya çıkan sakatlıklar,
 •     Çocuk kalça kırıkları,
 •     Yetişkin kalça kırıkları,
 •     Kalça eklemi ve kıkırdak problemleri (kireçlenme).

Vertebra (Omurga)

 •     Doğumsal ve gelişimsel omurga problemleri,
 •     Vertebra kırıkları,
 •     Spinal stenoz (Kanal darlığı),
 •     Algoloji (Ağrı tedavisi) uygulanmaktadır.

Omuz Eklemi

Omuz eklemi, kolumuzu koordinasyon içinde kullanmamızda en önemli eklemdir. Ağrı, kolumuzu kaldıramama, güçsüzlük normal bir omuzda olmaz. Bu şikayetler varlığında ise; Elimiz, el bileğimiz ve kolumuz görevini tam yapamaz. Bu durumda, bir ortopedi uzmanına danışmak zorunlu hale gelir.

Omuz Ekleminde En Sık Tedavi Edilen Sorunlar Şunlardır;

 •     Omuz çıkıkları,
 •     Omuz kırıkları,
 •     Omuz kas yırtıkları ve omuz eklem problemleri kapalı cerrahi,
 •     Omuzda sıkışma,
 •     Omuz eklemi artrozu (kireçlenmesi)

El ve El Bileği

El ve el bileğinde irili ufaklı tam 27 adet kemik bulunmaktadır. Dolayısıyla, el ve el bileği, tedavisi son derece dikkat ve ihtimam gerektiren hassas bölgelerdir.

Bu bölgelerin en sık tedavi gerektiren problemleri ise şunlardır;

 •     Parmak, el ve el bilek kırıkları,
 •     Parmak, el ve el bilek çıkıkları,
 •     Kas ve tendon yaralanmaları,
 •     Parmak, el ve el bilek kesikleri.