BEBEK DOSTU HASTANE

EBEVEYN BİLGİLENDİRME

Doktorunuzu ya da Hastanenizi Ne Zaman Aramalısınız?

 • Bir saat içinde birden fazla ped değiştirmenizi gerektiren, büyük pıhtılı kanamanız olduğunda,
 • Kötü kokulu kanama ya da akıntınız varsa,
 • Taburcu olduktan sonra 38°C ve üzerinde 4 saat süresince ateşinizin olması durumunda,
 • Bacağınızda ya da baldırınızda ısı artışı, duyarlılık, ağrı ve kızarıklık olduğunda,
 • Memelerde yumru ya da sertleşmiş alan varlığında,
 • Memelerde sıcaklık, duyarlılık, kızarıklık varsa,
 • Dikişlerde açılma, ısı artışı, akıntı, şişlik, kızarıklık varsa,

ANNE SÜTÜNÜN YARARLARI

Anne sütü; Bebeğiniz için yeri doldurulamaz bir doğa harikasıdır. Çünkü;

 • Bebeğin ruh ve vücut sağlığı için en uygun besindir.
 • Her zaman hazır, temiz, uygun ısıdadır, ekonomiktir.
 • Sindirimi en kolay besin maddesidir.
 • Her annenin sütü kendi bebeği için en uygun özelliktedir. Prematüre bebeği olan annenin sütü prematüre bebeğe,1 aylık bebeği olan annenin sütü 1 aylık bebeğe,3 aylık bebeği olan annenin sütü 3 aylık bebeğe göredir.
 • Organ ve sistemlerin gelişmesini düzenleyen büyüme faktörlerini içerdiğinden bebeğin büyümesini ve gelişmesini hızlandırır.

EMZİRME POLİTİKASI

ü Hastanemizin anne sütü ve emzirme uygulamasının korunması, teşvik edilmesi ve desteklenmesi amacıyla yazılı bir emzirme politikası vardır. Oluşturulan ‘’Emzirme Politikası’’ personel ve ebeveynlerle düzenli aralıklarla paylaşılır, sürekli izleme ve veri yönetim sistemi yapılmaktadır. Hastanemizde’’Anne Sütü Muadillerinin Pazarlanmasıyla İlgili Uluslararası Yasa’’ ve Dünya Sağlık Asamblesi’nin ilgili kararları eksiksiz olarak uygulanır.

ü Hastanemizde annelerin bebeklerini rahatça emzirebilecekleri ‘’Emzirme ve Bebek Bakım Odası’’ mevcuttur.

ü Tüm sağlık personeli bu politika doğrultusunda düzenli aralıklarla eğitilerek, anne sütüyle beslenme konusunda destek sağlanır.

ü Tüm gebe, doğum yapmış annelere ve ailelerine hastane personeli tarafından emzirmenin önemi ve yönetimi konusunda eğitim verilir.

ü Annelerin bebekleri ile doğar doğmaz en kısa sürede ten-tene temas kurması sağlanarak emzirmeye başlaması ve temasın kesintisiz sağlanması için taburcu olana kadar aynı odada kalmaları sağlanır. Tıbbi bir gereksinim olmadığı sürece ayrı kalmalarına izin verilmez.

ü Emzirmenin başlatılması ve sürdürülmesi için sağlık personeli tarafından gerekli pratik destek sağlanır.

ü Tıbbi bir gereksinim olmadıkça, hastanemizde doğan ve hastanemizden hizmet alan tüm bebekler yalnızca anne sütü ile beslenir. Bebek acıktığı zaman verdiği işaretleri tanıması ve bunları yanıtlaması konusunda annelere destek olunur. Bebeklerin her istediğinde ve istedikleri sürede gece ve gündüz emzirmesi desteklenir.

ü Annelere, bebeklerinden ayrı kalmak zorunda olduklarında anne sütü ile beslenmenin nasıl sürdürüleceği hakkında bilgi verilir, süt sağma ve saklama teknikleri öğretilir.

ü Anne sütü ile beslenen bebeklere; emzik, biberon ve ek besin verilmemesi için annelere ve diğer aile fertlerine eğitim verilir.

ü Bebeklerin altıncı aydan sonra uygun ek gıdaya başlamaları önerilir, 2 yaş ve üzerine kadar emzirmeleri yönünde teşvik edilir.

ü Ebeveynlere, emzirme konusunda sürekli destek ve bakım hizmetlerine erişim sağlayabilecek merkezlerle ilgili bilgilendirme, taburculuk işlemleri öncesinde sağlanır.

SOSYAL SORUMLULUK PROJELERİ

Kan Bağışı;

Sosyal Sorumluluk Kapsamında Türkkızılayı ile ortak düzenlenen kan bağışı çalışması her yıl Kasım ayında hastanemizin önünde düzenlenmektedir.