KÖK HÜCRE TEDAVİSİ

İnsanoğlu mükemmel dizayn edilmiştir, kendini iyileştirmeyi doğduğu andan itibaren bilir!

kök-hücre-tedavisi-1kök-hücre-tedavisi-2kök-hücre-tedavisi-3kök-hücre-tedavisi-4

KÖK HÜCRE TEDAVİSİ NEDİR?

Her bir insan iki kök hücrenin birleşmesinden meydana gelir. Bu ana hücre çoğalır, farklılaşıp dönüşerek vücudumuzdaki farklı dokuları, organları veya uzuvları oluştururlar. Fakat vücudumuz tamamlandıktan sonrada dokularımız içinde dönüşmeden kalan kök hücreler vardır. Bu kök hücreler dokularımızda hasar meydana gelince aktif hale geçerek hasarı onarırlar. Bu hücrelerin zengin olarak bulundukları dokudan alınarak hasarlı bölgeye yerleştirilmesine kök hücre tedavisi denir.

KÖK HÜCRE TEDAVİSİNİN FAYDALARI

Kök hücreye dair yeni araştırmalar devam etse de uygulamanın ortopedik alanda ciddi faydalar sağladığı ortadadır. Özellikle diz kireçlenmesinde uygulama sonrası hastaların ağrıları geçmekte, hareket kısıtlılıkları düzelmektedir. İki yıl sonunda kök hücre tedavisi yapılan hastaların ağrılarının daha rahat hareket becerilerinin daha daha fazla olduğu gösterilmiştir.

KÖK HÜCRE TEDAVİSİ HANGİ DURUMLARDA KULLANILIR?

Kök hücre tedavisini en çok hafif veya orta dereceli kıkırdak aşınması olan eklem kireçlenmelerinde kullanmaktayız. Bunun dışında kas, bağ ve tendon yırtıklarını iyileştirmek için ameliyatsız tedavide veya ameliyatla beraber kullanılabilmektedir.

KÖK HÜCRE TEDAVİSİNİN YAN ETKİLERİ VAR MIDIR?

Kök hücreler kişinin kendi dokusundan elde edildiği için herhangi bir yan etki ya da alerjik bir reaksiyon oluşturmaz. Sadece yapılan müdahaleye bağlı lokal yan etkiler, %5 oranında ise dizde geçici şişlik oluşturma riski vardır. Bu yan etkiler genelde 1-2 hafta içinde geçmektedir.